Domů Výživa Zdravá výživa Zdravá strava: jídelníček

Zdravá strava: jídelníček

Zdravý jídelníček není žádná velká věda. Stačí se jen držet několik jednoduchých zásad a hlavně se do ničeho nenutit. Pokud budete svůj jídelníček měnit postupně a tak, aby vám jídlo chutnalo, tak je velká šance, že se vám tyto zdravé proměny zalíbí a už u nich zůstanete.

Pro nastartování tělních procesů je vhodné chvíli po probuzení začít den vypitím většího množství čisté, neslazené vody. Rozhodně se vyhněte různým slazeným minerálkám, limonádám a komerčním džusům. Pokud ovocné a zeleninové šťávy, tak čerstvě vymačkané.

Snídaně

K snídani jsou vhodné potraviny, obsahující velké množství komplexních sacharidů, které naše tělo zasytí po celé dopoledne až do první svačiny. Více než po cornflakes nebo různých sladkostech z reklam, které se tváří jako zdravá výživa, spíše sáhněte po domácím musli, které si může každý dle chuti namíchat z ovesných vloček, oříšků, sušeného nebo čerstvého ovoce a medu. To vše zalité mlékem vytvoří vynikající snídani.

Dobrou volbou je také kombinace vícezrnného pečiva, kvalitní šunky nebo masa a zeleninového salátu. Nic nezkazíte ani kvalitními mléčnými výrobky. Zkuste si místo šunky dát k pečivu čerstvý zrající sýr, nebo vyzkoušejte smíchat bílý jogurt (např. značky Hollandia) s čerstvým ovocem a oříšky.

Svačiny

Pokud víte, že si přes den nebudete schopni svačiny připravit nebo koupit, je dobré si je ráno předpřipravit a třeba rozdělené do krabiček vzít s sebou. Zdravá svačina může mít podobu pečiva obloženého zeleninou, sýrem nebo masem, může to být ovocný nebo zeleninový salát zakápnutý olivovým olejem, opět třeba s kousky kuřecího masa, mohou to být mléčné výrobky s ořechy a ovocem.

Dle vašeho denního režimu byste měli za celý den zkonzumovat alespoň dvě svačiny. Jednu dopoledne mezi snídaní a oběděm a jednu až dvě odpoledne, mezi obědem a večeří. Pro lidský metabolismus je lepší, když jíte pravidelně, než když jsou mezi jídly velké mezery.

Oběd

I když je oběd považován za “hlavní” jídlo dne, neměli byste mít problém po jeho konzumaci vstát od stolu. Spíše než guláš nebo svíčkovou se šesti tak volte kombinaci libového masa (drůbež, ryby) s rýží, bramborami nebo těstoviny s lehkou omáčkou. Obecně preferujte jídla, která neobsahují nadměrné množství tuku (smetanou zahušťované omáčky, smažené pokrmy) nebo jednoduchých cukrů (sladké pokrmy, dezerty, poobědová kávička se smetanou a cukrem).

Večeře

Všeobecně se tvrdí, že by se na večer měly omezovat jídla s velkým obsahem sacharidů a měla by se upřednostňovat ta s vyšším obsahem bílkovin. Osobně tvrdím, ať si každý vyzkouší, co na něj funguje. Nemusíte se bát, že tím, že si dáte večer ovocný salát ztloustnete. Jen dbejte na to, abyste měli poslední jídlo cca dvě hodiny před spaním, abyste se vyhnuli problémům s usínáním.

Dodržujte pitný režim

Pijte pořád a pravidelně po celý den. Čistou, neslazenou vodu jako základ a semtam na povzbuzení kávu nebo zelený čaj. Pokud máte ráno čas, můžete si na podporu organismu připravit vitamínovou bombu z čerstvého ovoce. Ovoce dle vaší chuti, med, zázvor a voda, to vše rozmixujete a máte osvěžující nápoj nabitý vitamíny, který můžete popíjet z malé pet flašky po celý den.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno