Pamatujete si na rybí tuk jako na odpornou kapalinu, kterou vám rodiče podávali na lžičkách? A vy jste prskali, protože vám více než nechutnal. Jenže rodiče dobře věděli (nebo alespoň tušili), proč vám rybí tuk servírují.
O rybím tuku se znovu hodně mluví v souvislosti se zdravou výživou a prevencí řady civilizačních chorob. Podívejme se, jak nám může být rybí tuk prospěšný a proč není nutné polykat ho v podobě, v jaké ho známe z dětství.
Rybí tuk jako prevence řady chorob
Rybí tuk obsahuje Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, o nichž vědci zjistili, že jsou velice prospěšné pro naše zdraví a fungují jako prevence řady civilizačních chorob.
Rybí tuk pomáhá, protože:
- snižuje riziko infarktu
- snižuje riziko mozkové mrtvice
- posiluje imunitu
- snižuje riziko nádorových onemocnění
- snižuje hladinu škodlivého cholesterolu
- působí jako antioxidant
- snižuje riziko Alzheimerovy choroby
- posiluje srdeční vodivý systém a chrání nás před poruchami srdečního rytmu
- působí jako prevence proti revmatické artritidě
- nové studie ukazují, že rybí tuk může pomáhat v boji s rakovinou prsu
Zdroje rybího tuku
Rybí tuk můžete do svého těla dostávat přirozenou cestou – stačí jen do svého jídelníčku zařadit dostatek ryb. Konkrétně především tučné ryby, jako je losos, makrela nebo tuňák.
Zdrojem rybího tuku a Omega-3 mastných kyselin jsou také sardinky nebo tresčí játra. Na trhu se také v současné době objevuje řada preparátů, například kapslí, které obsahují rybí tuk. Praktické jsou v tom, že vám zajistí potřebnou dávku denního tuku, nehrozí vám předávkování, ani jeho nedostatek.
Kdy si dát pozor
Ačkoli předávkování rybím tukem pravděpodobně nehrozí, pozor by si na něj měli dát všichni, kteří se potýkají s poruchami srážlivosti krve. Diabetici by se pak o užívání rybího tuku měli poradit se svým lékařem, protože vyšší dávky mohou zapříčinit zvýšení hladiny krevního cukru.