Domů Výživa Zdravá výživa Vyvážená strava: Sestavte si jídelníček

Vyvážená strava: Sestavte si jídelníček

Nepotřebujete držet dietu, ale chcete se stravovat zdravě? Co by měl obsahovat váš jídelníček? Jaké jsou zásady vyváženého stravování? Sestavte si vhodný jídelníček na míru.

Čím větší možnost volby máme, tím složitější se zdá sestavit si vhodný jídelníček, který bude vyvážený. Strava je důležitou součástí našich životů, nedokážeme bez ní být, ale často na ní také hřešíme. Doporučeními, co bychom měli jíst a co naopak ne, se to na internetu jen hemží. Zásady vyvážené stravy ovšem nejsou složité a snadno si podle nich sestavíte svůj vlastní jídelníček.

Zásady vyvážené stravy

Ve vyvážené stravě nesmí chybět žádné základní živiny ani zdroje energie. Konzumovat bychom proto měli v rozumné míře sacharidy, bílkoviny i tuky. Obecně platí, že zdravý dospělý člověk, který nepotřebuje hubnout, by měl za den přijmout asi 50 až 60 procent sacharidů, 25 až 30 procent tuků a 10 až 20 procent bílkovin.

Při běžném chodu si těžko budeme odměřovat, zda jsme za den snědli správný poměr sacharidů, tuků i bílkovin. Měli bychom ale dbát na to, abychom do jídelníčku vždy tyto složky zařazovali. K tomu je vhodné konzumovat také dostatek ovoce a zeleniny. Ke každému jídlu si dejte zeleninovou přílohu, místo dezertu zvolte ovoce.

Ve vyvážené stravě nesmí chybět ani vláknina, kterou doplníte zejména ze zeleniny, obilovin nebo luštěnin. Vláknina je důležitá pro zdravé fungování našeho zažívání, zabraňuje zácpě, dalším zdravotním problémům a funguje jako prevence zácpy. Nezapomínejte také na dostatečný příjem tekutin – především čisté vody.

Příklad jídelníčku vyvážené stravy

Dokážete si těžko představit jídelníček vyvážené stravy? Připravili jsme pro vás jeden ukázkový. Jsou v něm sacharidy, tuky i bílkoviny, dostatek ovoce, zeleniny i vlákniny.

  • Snídaně: Dva plátky celozrnného chleba, lučina, rajče + bylinkový čaj.
  • Svačina: Středně velké jablko a hrst ořechů.
  • Oběd: Krůtí plátek na houbách, rýže + zeleninová obloha.
  • Svačina: Mléčný kysaný nápoj.
  • Večeře: Těstovinový salát s tuňákem a zeleninou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno