Snídaně: Nejdůležitější jídlo dne

S trochou nadsázky se dá říct, že snídaně je to, co dělá sportovce vítězem. Neplatí to však jen pro sportovce, ale pro všechny fyzicky aktivní a také mentálně pracující lidi. V článku se dozvíte, proč je důležité snídat a co způsobuje vynechávání snídaně.

Snídaně, jak říká nadpis článku, je nejdůležitějším jídlem dne. Pomáhá nastartovat metabolismus, takže tělo pak dokáže spalovat živiny mnohem účinněji po celý den. Možná to zní zvláštně, ale je to opravdu tak – tělo potřebuje živiny, aby mohlo další živiny spalovat. Když ráno vstaneme, obvykle jsme kolem 12 hodin bez potravy, takže tělu trvá dvakrát déle rozštěpit uložené sacharidy nebo přeměnit živiny na dostupnou formu.

Pravidelné snídání také pomáhá udržovat stálou tělesnou hmotnost. Je to tím, že se zvýší hladina glukózy v krvi, a tak se cítíme nasycení. Hladinu glukózy v krvi kontroluje centrum v hypotalamu, které při poklesu glukózy signalizuje, že se potřebujeme najíst. Tím, že se nasnídáme, máme stabilní hladinu glukózy, a proto hlad nepociťujeme.

Jaké další výhody plynou z pravidelných snídaní? Zvýšená hladina glukózy v krvi pomáhá mozku fungovat efektivněji, takže se zlepšuje paměť a schopnost soustředit se. Také navozuje lepší náladu  a jsme celkově čilejší.

Vynechání snídaně má tyto negativní důsledky:

  • pocit únavy, protože zásoby glykogenu se vyčerpají
  • rychlost metabolismu je snížena
  • mozek nemá dostatek glukózy, kterou potřebuje ke své funkci
  • přejídání později během dne

Ke snídani si můžete dát cokoliv, co vám chutná, tedy může být i sladká. Ideálně by měla obsahovat tzv. pomalé sacharidy, například z celozrnného pečiva nebo müsli a také nějaké bílkoviny (z jogurtu, mléka,..). Součástí každé snídaně by měly být také tekutiny. Snažte se ale vyhnout nadměrnému pití čaje nebo kávy, protože obě jsou diuretika. Chybět by u snídaně neměla voda, vhodné jsou ovocné nebo zeleninové šťávy, které jsou navíc zdrojem vitamínů.

Co se týká sportovců, mnoho si není jistých, jestli mají snídat před nebo až po tréninku. Odpověď je taková: před i po. I pokud vstanete a jdete přímo na trénink, dejte si před tím nějaké sacharidy. V případě, že by vám jídlo těsně před cvičením nedělalo dobře, zkuste alespoň vypít ovocný džus, který je také dobrým zdrojem cukrů, které jsou nutné k přeměně na energii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno