Značení velikosti vajec

Pokud si kupujete slepičí vejce v obchodě, jistě víte, že se rozdělují do několika kategorií podle velikosti. Pojďme se zaměřit na to, čím se jednotlivé velikostní kategorie vyznačují a jaké další informace z označení vajec zjistíte.

Velikosti vajec

Pokud si půjdete do obchodu koupit vejce, setkáte se s jejich značením písmenky S, M, L a XL. Podobně jako je tomu u oblečení i v případě vajec tato písmenka označují velikost. Vejce S jsou nejmenší, XL jsou pak největší. Mohou se vyskytovat i abnormálně velká vejce, která nezapadjí do žádné z těchto kategorií. Takové vejce mohou vážit i dvojnásobek malého vejce a obvykle se v nich vyskytuje 2 a více žloutků.

Velikosti vajec

Rozdělení vajec do váhových kategorií

Jak jsme zmínili, vejce se rozdělují do 4 kategorií podle jejich hmotnosti. Ta e normou stanovena následovně:

  • Vejce velikosti S – nejmenší typ. Hmotnost do 53 gramů.
  • Vejce velikosti M – medium. Hmotnost 53 až 63 gramů.
  • Vejce velikosti L – velká vejce. Váží v rozmezí od 63 do 73 gramů.
  • Vejce velikosti XL – velmi velká standardizovaná vejce, hmotnost nad 73 gramů.

Jednotlivé typy vajec se liší kvalitativně

Pokud si budete kovat slepičí vejce, vždy myslete na to, že vejce různých velikostí se liší také svou kvalitou, především poměrem žloutku a bílku. Vejce velikosti S se často považují za nejlepší. Taková vejce snáší nosnice už na počátku snášky. Velikost se zvětšuje se stárnutím až dosáhne velikosti XL. Je třeba říci, že obsah žloutku je víceméně stejný bez ohledu na velikostní třídu. Vejce se však liší obsahem bílku. Pokud vám tak jde zejména o bílek, pořiďte si větší vejce a vyšlehejte hustý sníh. Pokud naopak váš recept vyžaduje vaječné žloutky, pořizování větších vajec je zbytečné.

Jaké informace se dozvíte z kódu

Při nakupování vajec se můžete dozvědět mnohem více informací než jen velikostí třídu. Každé vejce musí být dle zákona opatřeno kódem s povinnými údaji. Z kódu snadno vyčtete celou řadu informací, například krajinu původu nebo způsob chovu. Kód má tuto podobu: 2 CZ XXXX. Prvním číslem se označuje způsob chovu:

  • 0: nosnice z ekologického zemědělství (BIO)
  • 1: nosnice z volného výběhu
  • 2: nosnice se nachází v halách a mají podestýlku
  • 3: klecový chov nosnic

Písmeny se pak označuje krajina původu, CZ znamená, že nosnice pochází z České republiky. Kód je doplněn čtyřmístným kódem, který označuje číslo konkrétního hospodářství. Na základě kódu tak přesně zjistíte, jak byly slepice chovány, odkud pochází a v jakém hospodářství se nachází.

Naučte se zjistit základní informace z kódu na vejcích a nákup budete mít mnohem jednodušší. Vybírejte také podle velikosti, vždy myslete na to, že čím větší vejce pořídíte, tím bude mít více bílku. Obsah žloutku bude vždy víceméně stejný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno