Domů Zdraví Seznam nemocí Alergie na mléko u dospělých

Alergie na mléko u dospělých

Dnešní článek je věnován potravinové alergii, konkrétně alergii na mléko. Tato surovina je lidem hojně doporučována již od raného dětství. Lékaři nám tvrdí, že jedině dostatek mléka našemu tělu zajistí zdravé zuby a kosti. Jsou mezi námi ale i tací, kterým i obyčejná sklenice mléka může způsobit nemalé obtíže. Pro konkrétnější informace pokračujte ve čtení. Není vyloučeno, že určitým stupněm nesnášenlivosti laktózy (mléčného cukru) trpíte i vy.

Alergie nebo intolerance?

Lidé mezi sebou tyto dva pojmy často zaměňují, ale rozhodně neznamenají to samé. Potravinová intolerance vám nikdy nezpůsobí tolik zdravotních komplikací jako alergie. Většina těch, kteří nějakým stupněm mléčné intolerance trpí, mají především lehčí zažívací problémy. Konzumace mléka vyvolává v jejich těle například průjmy a bolesti břicha.

Naproti tomu alergii na mléčný cukr neboli laktózu, případně mléčnou bílkovinu (vyšší stupeň této alergie) může člověku způsobit potíže takového rozsahu, že bude muset být převezen do nemocnice. Potravinová intolerance většinou vzniká z ničeho nic. Může být pouze krátkodobá v souvislosti s narušením střevní mikroflóry nemocí nebo léky. Někteří dospělí lidé jednoduše časem ztrácí schopnost laktózu trávit a chtě nechtě musejí hledat nový zdroj vápníku.

Tím jsou oříšky, semínka, ryby, tofu a některé druhy zeleniny. V případech, kdy člověk ze svého jídelníčku vyškrtne výrobky z mléka úplně, je vhodné podávat také potravinové doplňky s vápníkem.

Jak se projevujeFotka sklenice mléka s nožičkou

Alergie na mléko se projevuje hned několika způsoby. Nemocný na sobě může pozorovat následující příznaky, které mají různou závažnost.

·         Ekzém

·         Průjmy

·        Nadýmání

·         Křeče

·         Plynatost

·         Dýchací potíže

Jestliže máte podezření, že tímto druhem potravinové alergie trpíte, vyzkoušejte na čas mléko úplně vynechat. Samozřejmě nejen mléko, ale i všechny mléčné výrobky – sýry, jogurty, kefíry, jogurtové nápoje, smetany atd. Pokud se budete po týdnu cítit lépe a potíže ustanou, je vaše diagnóze velmi pravděpodobná. Vždy si jí ale nechte potvrdit také na alergologii.

Někteří lidé, kteří mají alergii na laktózu, mohou bez problémů konzumovat kysané mléčné výrobky. Ty totiž obsahují jen velmi malé množství mléčného cukru.

Léčba

Čekáte, že vám lékař předepíše pilulky nebo vás pošle na autovakcínu? Tak to vás zklameme. Proti alergii na mléko prakticky neexistuje žádné jiné účinné řešení, než je vyřazení mléka z jídelníčku. Jedna dobrá zpráva na konec tu ale přeci jenom je. V dnešní době se dá velmi snadno nakoupit mnoho sójových a jiných rostlinných náhražek za mléko. Řeč je o sójových jogurtech, sojanézách (sójová majonéza), mandlovém mléce, sójovém mléce a dokonce i sýrech. Jedinou nevýhodou může být vyšší cena těchto výrobků.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno