Artróza: Jaké jsou příznaky?

Artróza je bolestivé onemocnění, které má celou řadu příznaků – od bolestí kloubů, přes jejich otoky až po pocity ztuhlosti.

Bolest kloubů může předznamenávat nejen artrózu, ale také artritidu. O jakou nemoc jde, je možné zjistit pouze lékařským vyšetřením. Ačkoli příznaky artrózy i artritidy jsou podobné, příčiny se liší a do jisté míry souvisí i s naším životním stylem.

Jaké jsou příčiny artrózy

Jednou z hlavních příčin artrózy je nadměrné zatěžování pohybového aparátu – například při sportu. Při pravidelné extrémní zátěži dochází k opotřebovávání kloubních ploch a chrupavek, což vede k podráždění celého kloubu. Artritida je oproti tomu zánětlivé onemocnění, které je zpravidla způsobeno bakteriemi nebo souvisí s revmatem.

Příznaky artrózy: Nejen bolest kloubů

Artróza se projevuje nejen bolestmi v kloubech, které pacient pociťuje při vyšší zátěži. Míra bolesti přitom souvisí s mírou poškození chrupavky a kloubu a logicky se postupem času zvyšuje. Nemocný bolest pociťuje především v měkkých tkáních v okolí kloubu.

K dalším příznakům artrózy patří také pohybová ztuhlost, která se objevuje především ráno při vstávání nebo při změně polohy těla (např. vstávání ze židle). S artritidou souvisí také otoky kloubů, což souvisí s hromaděním tekutiny (tzv. výpotku) v kloubu. Je zřejmé, že artritida s sebou přináší pohybové omezení, které může vést až k nehybnosti kloubu. Pokročilé stádium artrózy se projevuje deformací kloubu.

Jak na léčbu artrózy?

Bolest, kterou se artróza projevuje, je možné tlumit léky na bázi ibuprofenu. V žádném případě bychom se ale neměli vyhýbat lékařské ordinaci. Lékař podle stádia nemoci rozhodne o léčbě – pokud není chrupavka úplně zničena, může doporučit léky, jež ji ochrání. Při pokročilém stádiu je možné artrózu léčit operativně. Předepíše vám také analgetika, která tlumí bolest.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here