Artróza: Jaké jsou příznaky?

Artróza je bolestivé onemocnění, které má celou řadu příznaků – od bolestí kloubů, přes jejich otoky až po pocity ztuhlosti.

Bolest kloubů může předznamenávat nejen artrózu, ale také artritidu. O jakou nemoc jde, je možné zjistit pouze lékařským vyšetřením. Ačkoli příznaky artrózy i artritidy jsou podobné, příčiny se liší a do jisté míry souvisí i s naším životním stylem.

Jaké jsou příčiny artrózy

Jednou z hlavních příčin artrózy je nadměrné zatěžování pohybového aparátu – například při sportu. Při pravidelné extrémní zátěži dochází k opotřebovávání kloubních ploch a chrupavek, což vede k podráždění celého kloubu. Artritida je oproti tomu zánětlivé onemocnění, které je zpravidla způsobeno bakteriemi nebo souvisí s revmatem.

Příznaky artrózy: Nejen bolest kloubů

Artróza se projevuje nejen bolestmi v kloubech, které pacient pociťuje při vyšší zátěži. Míra bolesti přitom souvisí s mírou poškození chrupavky a kloubu a logicky se postupem času zvyšuje. Nemocný bolest pociťuje především v měkkých tkáních v okolí kloubu.

K dalším příznakům artrózy patří také pohybová ztuhlost, která se objevuje především ráno při vstávání nebo při změně polohy těla (např. vstávání ze židle). S artritidou souvisí také otoky kloubů, což souvisí s hromaděním tekutiny (tzv. výpotku) v kloubu. Je zřejmé, že artritida s sebou přináší pohybové omezení, které může vést až k nehybnosti kloubu. Pokročilé stádium artrózy se projevuje deformací kloubu.

Jak na léčbu artrózy?

Bolest, kterou se artróza projevuje, je možné tlumit léky na bázi ibuprofenu. V žádném případě bychom se ale neměli vyhýbat lékařské ordinaci. Lékař podle stádia nemoci rozhodne o léčbě – pokud není chrupavka úplně zničena, může doporučit léky, jež ji ochrání. Při pokročilém stádiu je možné artrózu léčit operativně. Předepíše vám také analgetika, která tlumí bolest.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno