Pálení chodidel: Co značí?

Pálí vás poslední dobou chodidla? Co tento stav značí? Může předznamenávat závažnější onemocnění?

Je škoda, že našim nohám nevěnujeme dostatečnou pozornost. Nejenže se o ně nedostatečně staráme, ale také ignorujeme, když nám „říkají“, že s naším tělem není něco v pořádku.

Podle východní medicíny se v chodidlech usazují škodliviny, které jako sedlina kávy klesají dolů. Pomocí plosek na chodidlech, kdy je každý kousek vyhrazen jinému orgánu v těle, zase jiný alternativní přístup (reflexní terapie) léčí různé nemoci.

Co znamená pálení chodidel?

Pálení chodidel bychom neměli rozhodně podceňovat. Společně s pocitem mravenčení může poukazovat na syndrom diabetické nohy. Ten někdy provází onemocnění cukrovkou. Pokud tedy diabetem trpíte a pociťujete pálení na chodidlech, zajděte k lékaři, který provede vyšetření.

Neléčená diabetická noha může způsobit různé zdravotní komplikace a vyústit až v amputaci. Jako prevenci diabetické nohy je možné doporučit aktivní pohyb (procházky, jízda na kole apod.). Vhodné je pravidelně o chodidla pečovat, dopřát si pedikúru a každý den je omývat vlažnou vodou – například s kapkou borové vody.

Pálí i neklidné nohy

Pálení chodidel může také souviset s tzv. syndromem neklidných nohou. Jde o stav, kdy především v noci při spánku nebo usínání pociťujeme trhání a škubání v nohou. To může být doprovázeno svěděním a pálením chodidel. Ačkoli není syndrom neklidných nohou životu nebezpečný, jde o nepříjemnou zdravotní komplikaci, která často vede k tomu, že pacient je unavený, trpí nedostatkem spánku.

Syndrom neklidných nohou je z části podmíněn dědičností, může se ale objevit i v souvislosti s dalšími chorobami (cukrovka, Parkinsonova choroba, hyperlipidémie apod.). Souviset může také s nedostatkem vitamínu B – proto je součástí léčby neklidných nohou i podávání tohoto vitamínu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno