Bago

Bago je hra s míčem při které hráči získají spoustu cenných zkušeností pro fotbalové umění. V článku najdete bago 5:2 a 6:3.

Bago je skupinová hra, kde jde především o řešení složitých herních situacích na malém prostoru, odebráním a převzetí míče a jeho následném přesném odehrání. Bago lze užít jako tréninkovou jednotku, součást rozcvičky, nebo jako součástí aktivního odpočinku a jako předzápasovou přípravu. Na světě je spousta druhů této hry, ale já jsem si vybral pro rozbor pouze dva nejčastěji používané a to je Bago 5:2 a bago 6:3 také známé jako nácvik obraného trojúhelníku. Bago je vhodné hrát okolo 10 minut, ale je možné ho hrát klidně déle. Je určené pro hráče nad 10 let, ale zjednodušené varianty se dají hrát již od prvního dotyku s míčem.
Bago 5:2 se hraje v sedmi lidech na kruhovém, či čtvercovém prostoru o délce 12 až 15 m (čím menší prostor tím jsou větší nároky na rychlost a přesnost). Pět hráčů má jeden balón, kteří si mezi sebou libovolně nahrávají, při čemž má každý hráč počet omezených dotyků. Zbývající dva hráči se jim snaží tento balón odebrat, a pokud se jim to podaří, tak se buď střídá s jiným hráčem s pětice, který se jako poslední dotkl míče, a nebo se snaží přízemní střelou trefit branku, která je umístěna někde na okraji vyhrazeného prostoru (většinou bývají umístěny na každé hraně čtverce). Pokud se někomu podaří branku trefit vystřídá se s jedním s pětice, který pokazil přihrávku. Při hraní je potřeba, aby se hráši udržovali neustále v pohybu a vybírali si volná místa, aby hráč který má míč mohl bezpečně nahrát. Nahrávky musí být přesné a musí být dobře cílené.

Bago 6:3 (nácvik obranného trojúhelníku) se hraje v devíti lidech na kruhovém prostranství o průměru 15 až 20 metrů. Šest hráčů na obvodu kruhu má balón a cílenou kombinací se snaží rozbít obraný blok tvořený třemi hráči uvnitř kruhu. Cílem hráčů na obvodu je především neztratit balón a přihrát skrz celý kruh mezi obránci. Cílem obraného trojúhelníku je vzít hráčům míč a zabránit diagonální přihrávce, přičemž by se měli hráči naučit i navzájem mezi sebou komunikovat jako např.: „nech“, „mám“, „ber“, atd. Tyto hráči uvnitř kruhu by se měli snažit získat každý míč, čímž k rotaci obranného trojúhelníku a neustálému pohybu hráčů. Obránci by se měli navzájem jistit, čemuž napomáhá právě již zmíněná komunikace. Střídání obránců a hráčů na obvodu se provádí buď po určitém časovém limitu, nebo při ztrátě balónu. Cílem cvičení je naučit obraný blok správnému pohybu a vytváření presinkových situacích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno