Beta karoten je klíčový pro zdravou pokožku i zrak

Beta karoten je důležitým zdrojem vitamínu A. Kromě toho je řazen mezi významné antioxidanty. Jak nám beta karoten prospívá? Co se děje, když nám chybí? Jak ho doplnit?

Snad každý z nás slyšel o tom, že beta karoten je nezbytný pro zdravé a krásné opálení. Jenže beta karoten má v našem těle mnohem důležitější funkce, než je zajištění bronzové pokožky.

Zapomínat bychom neměli na to, že beta karoten chrání naši kůži před UV zářením, a proto bychom jeho příjem měli zvýšit v letních měsících. Beta karoten chrání tělní buňky před rakovinou kůže a hraje důležitou roli v zajištění obranyschopnosti organismu. Posiluje imunitní systém, urychluje hojení ran a pomáchá při prevenci srdečních onemocnění a onemocnění zraku (například šeroslepost).

Nedostatek beta karotenu

Nedostatek beta karotenu může způsobit zdravotní komplikace. Projevuje se například sníženou schopností vidět za šera (šeroslepost), poškozením oční rohovky. K dalším projevům patří i suchá a nezdravě vyhlížející pokožka a snížená imunita.

Pozor na oranžovou pokožku

Ačkoli je beta karoten a vitamín A důležitý pro správné fungování našeho organismu, neměli bychom to s jeho konzumací přehánět. Nadbytek beta karotenu se projevuje nepřirozeně oranžovou pokožkou, zatímco předávkovaní vitamínem A se mohou projevit jeho karcinogenní účinky a u těhotných žen může dojít i k poškození plodu. Doporučená denní dávka u dospělých je asi 6 až 15 mg denně.

Přírodní zdroje beta karotenu

Beta karoten najdete ve žlutém, oranžovém a červeném ovoci a zelenině. Kromě mrkve je obsažen například v rajčatech, paprice, brokolici nebo špenátu. Vitamín A se vyskytuje i v živočišných zdrojích – především v játrech.

Beta karoten můžete konzumovat také v podobě pilulek, které seženete v každé lékárně. Dodržujte ale doporučené dávkování, protože vám jinak hrozí zmiňovaná „oranžová“ pokožka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno