Bílé fleky na kůži

Objevily se vám bílé fleky na kůži a bojíte se, co by to mohlo být? S největší pravděpodobností se jedná o tzv. vitiligo. V takovém případě nemusíte vůbec panikařit, protože tato nemoc nebo spíše kosmetická vada, není nějak významně nebezpečná. Jedná se o postupně se zvětšující skvrny na kůži, které postrádají pigment. Proto jsou místa tak zářivě bílá, což je nejvíce vidět u lidí černé nebo hodně opálené pleti.

Co to vlastně je?

Vědci se stále nemohou stoprocentně shodnout, co vlastně tuto nemoc způsobuje. Mezi nejrozšířenější teorie patří to, že je vitiligo autoimunitní choroba. Tělo začne napadat pigmentové buňky a samo je zničí. Choroba je v celých 40 % případů dědičná (nemoc se vyskytne u někoho v příbuzenstvu). V drtivé většině případů se neobjeví z ničeho nic, ale musí ji něco zpustit.

Jaké jsou nejčastější příčiny propuknutí vitiliga?Detail lidské pokožky

·         dlouhodobý nebo silný nárazový stres

·         náročná operace nebo nehoda s vážným poraněním

·         častý pobyt na sluníčku bez dostatečné ochrany (spálení kůže)

·         infekce kůže – oslabená kůže (suchá, svědivá…)

·         těhotenství

·         další hormonální změny v těle (antikoncepce, menopauza)

·         další autoimunitní nemoci

Vitiligo se nevyhýbá dětem ani dospělým obou pohlaví. Více se objevuje u osob s tmavou pokožkou, ale setkat se s ním můžeme i u velice bledých lidí.

Lze bílé skvrny vrátit zpět?

Úspěšnost léčby těchto bílých skvrn je ryze individuální. Úplné vyléčení je samozřejmě téměř nemožné, ale skvrny se dají ztmavit a zmenšit. Nejčastěji se léčí pomocí kortikoidů podávaných v podobě mastí či krémů. Další možností je světloléčba, která je občas kombinována se speciálními koupelemi. Poslední možností je tzv. autotransplantace.

Při autotransplantaci se do bílých fleků přenesou pomocí mikrochirurgie zdravé pigmentové buňky z jiných částí těla. Tato metoda je ovšem velice drahá a složitá. Vitiligo pacienta neohrožuje na životě a proto se k ní přistupuje jen výjimečně.

Dá se s nemocí dobře žít?

Muži snášejí objevující se bílé skvrny bez větších problémů. Zvláště u bělochů si toho okolí nemusí, především v zimních měsících, vůbec všimnout. Naopak lidé s tmavou pokožkou se musí potýkat s větším osobním nepohodlím. Vitiligo se totiž objevuje převážně na obličeji a kloubcích prstů. Proto je také většina postižených žen nucena sáhnout po silných makeupech a samoopalovacích krémech. Jen málokteré ženy berou postupnou ztrátu pigmentu jako něco, nad čím jen máchnou rukou.

Není se proto za co stydět, jestliže se rozhodnete nemoc a její dopad na vás konzultovat s psychologem. Možná se pak díky tomu odhodláte bílé partie nezakrývat a přijmout je jako součást toho, jak nově vypadáte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno