Flek po klíštěti

Klíšťata se vyskytují prakticky po celé České republice od jara do konce podzimu. I přes dodržování všemožných babských rad se jednou za čas stane, že si člověk z procházky v lese přinese jedno či dvě. Tito černí pasažéři se dokáží nenápadně přisát k lidské i zvířecí kůži. Tam pak zůstanou, dokud nejsou úplně plní krve . Taková klíšťata po čase prasknou nebo odpadnou sama.

Člověk si však ve většině případů intuitivně nahmatá místo, kde se klíště nachází. Bývá tomu dříve, než se stihne pořádně napít a zvětšit. Následuje šetrné vyndání a čekání, zda se na kůži neobjeví červený flek. Ale co pak?

Jak poznáme, že se něco děje?

Pečlivě jste si klíště odstranili (např. sirkou proti směru hodinových ručiček ), místo jste ošetřili dezinfekcí a Fotka lidské ruky, po které leze neuchycené klíště tím to končí. Jenže tak tomu není vždy. Jsou i případy, kdy se člověk ráno probudí a najde si na těle v místě kousnutí podivný červený flek (nejčastěji se světlým středem). Takový flek se může objevit hned druhý den nebo klidně až za čtyři týdny.

Nepleťte si ho s podrážděním kůže po odstraňování klíštěte. To posléze zmizí samo a je naprosto neškodné. Jak jsme již zmiňovali, flek bývá se středu světlejší. Lékaři říkají, že maličký flíček nebo shluk takových flíčků na kůži neznamená přítomnost nemoci. Flek musí být skutečně větší – cca 6 až 10 cm v průměru . Často svědí a jakoby pulzuje.

Jakmile si na sobě všimnete podobného úkazu, na nic nečekejte a utíkejte k lékaři. Zanedbání by pro vás mohlo znamenat i celoživotní komplikace. Pokud se vám flek na těle neobjevil, což také ne vždy znamená 100 % bezpečí, máte ještě jednu možnost, jak si své zdraví ověřit. Zašlete klíště (nejlépe v igelitovém, uzavíratelném pytlíčku) do laboratoře, kde provádějí jejich testování. Do několika dnů vám pak přijdou výsledky, podle kterých můžete nebo také nemusíte zajít k lékaři.

Jaké mohou nastat komplikace?

Hlavním tématem zůstává borelióza, která se projevuje oním červeným flekem. Někdy se k počátečním příznaků přidává i zvracení, horečka a celkový pocit slabosti. Paradoxně je to pro nemocného výhodnější stav, protože se na nemoc přijde rychleji a může začít okamžitá léčba. Celá čtvrtina případů však prochází bez příznaků a volně přejde do chronického stádia. To s sebou přináší bolesti kloubů, šlach a postižení nervové soustavy a dalších orgánů v těle nemocného.

Proti borelióze můžete nechat očkovat svého psa nebo kočku, pro lidi je vakcína teprve ve vývoji. Jediným očkováním tak stále zůstává vakcína proti klíšťové encefalitidě, kdy mluvíme o virovém onemocnění mozku a mozkových blan. Nepodceňujte jeho pravidelné přeočkovávání, klíšťata se totiž objevují (zvláště po loňské mírné zimě) klidně i ve vyšší trávě na zahrádkách nebo na loukách v městských parcích.

1 komentář

  1. Dobrý den, nedávno jsem našla svému psovi klíště. Vytáhla jsem ho, a zůstal po něm červený flek v průměru cca 1cm. Flek tam pořád je, sice trochu menší, ale je. Myslíte, že bych měla kontaktovat veterináře? Děkuji za odpověď

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno