Bílkovina v moči: Jaké jsou příčiny?

Zjistil vám lékař přítomnost bílkoviny v moči? Co to znamená? Jaké jsou příčiny a možnosti léčby?

Přítomnost bílkoviny v moči je označována jako proteinurie. Často se zjistí při běžné lékařské prohlídce, protože ji lékař může zjistit pomocí testovacího papírku již v ordinaci. Důležité je vždy zjistit příčinu bílkoviny v moči – proto by mělo následovat další vyšetření.

Příčiny bílkoviny v moči

Naše tělo a krev jsou plné bílkovin, které mají různou funkci. Nicméně ledviny, které tvoří tzv. primární moč, krev filtrují a bílkoviny „zachytávají“, takže by se do moče, jíž tělo vylučuje, dostávat neměly. Pokud se ale v moči bílkoviny objeví, signalizuje to několik možných potíží, resp. příčin.

  1. Konzumace velkého množství bílkovin, zvýšená fyzická zátěž nebo zvýšená teplota.
  2. Porucha filtrace v ledvinách – objevuje se v souvislosti s civilizačními nemocemi, jak jsou například cukrovka nebo vysoký krevní tlak.
  3. Přímý prostup krevní plazmy s bílkovinami přímo do močových cest – signalizuje zánět, popř. i nádor.

Co si počít s bílkovinou v moči?

Jestliže u vás byla objevena bílkovina v moči, měl by lékař iniciovat další vyšetření, které objasní její původ. Během vyšetření by pacientovi měla být odebrána krev, provádí se také ultrazvuk ledvin, aby se vyloučilo případné onemocnění tohoto orgánu (zánět, infekce). Následovat může urologické i nefrologické vyšetření.

Dieta při zvýšeném obsahu bílkoviny v moči

Než budou známy výsledky vyšetření, je vhodné, aby pacient držel dietu a upravil svůj jídelníček. Odborníci doporučují snížit příjem bílkovin (maso, masné výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky) a vynechat alkohol. Vhodné je zařadit dostatek tekutin, ovoce a zeleniny. Pacient by měl omezit extrémní fyzickou námahu. Úprava jídelníčku může mnohdy hodnotu bílkovin v moči upravit na přijatelnou hodnotu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno