Domů Zdraví Bolesti Bolest čelistního kloubu

Bolest čelistního kloubu

Bolesti týkající se čelistního kloubu mohou doprovázet další projevy, především zvuky lupání, vrzání, omezenost v pohybu, problémy se zavíráním a otvíráním. S těmito a dalšími podobnými obtížemi se alespoň jednou za život setká zhruba 40–60 % populace. Jaké bývají příčiny bolestí a jak se léčí?

Vlastnosti čelistního kloubu

Čelistní kloub je velmi specifický a v mnohém zcela unikátní. Jako jediný v lidském těle vykonává hned dvojí typ pohybu, a to otáčivý a posuvný. Oba čelistní klouby jsou také spojeny dolní čelistí, takže pohyb vykonávají současně. V neposlední řadě se pak jedná o jeden z nejvytíženějších kloubů vůbec. Hovoří se o tom, že čelist vykoná každý den asi 2 000 pohybů. Je tedy zcela zřejmé, že pokud nějakou část tohoto komplexního systému postihne nějaký problém, je omezen jako celek.

Struktura čelistního kloubu

Samotný čelistní kloub utváří kloubní hlavice na dolní čelisti a kloubní jamka na spodině lebeční. Je uzavřen v kloubním pouzdru. Mezi hlavicí a jamkou je pak umístěna chrupavčitá ploténka, která zajišťuje pohyb čelistí v rámci žvýkání. O výživu chrupavky se stará kloubní tekutina, která je zároveň i určitým mazadlem. Celý kloub se pak podílí na tom, že lze pohybovat čelistmi, samozřejmě za pomocí žvýkacích svalů a vaziva.

Proč vzniká bolest čelistního kloubu Bolest čelistního kloubu

Pokud vás trápí bolest čelistního kloubu, jedná se s velkou pravděpodobností o jeden z projevů nějakého podráždění nebo onemocnění. A, jak už bylo uvedeno v úvodu článku, nebývá to jediný symptom. Dále se objevují, nebo později objeví, zvuky provázející pohyb čelisti a obtíže se samotným pohybováním čelistí.

Obecně nelze určit jednu jedinou příčinu vzniku bolesti a dalších potíží, většinou jde o souhru několika různých příčin. Zpravidla se tak jedná o problémy, které lze shrnout pod pojem nadměrné zatěžování kloubu.

Příčiny přetěžení kloubu

  • Údery na bradu a do oblasti čelistí
  • Chybně prováděný skus
  • Chybějící zuby a další podobné problémy – vystouplá protéza, vysoké výplně chrupu apod.
  • Přílišné zatínání zubů (zlozvyk, stresová situace, vztek)
  • Skřípání zubů (zlozvyk, stresová situace)

Onemocnění čelistního kloubu

Bolest může být také projevem nějaké nemoci, při které dochází k poškození jak struktury čelistního kloubu, tak i pomocných svalů a vaziva okolo. Uvádíme základní přehled nemocí, které mohou způsobit bolesti čelistního kloubu.

  • Artritidy a atrózy
  • Změny v poloze a umístění kloubního disku
  • Mimokloubní onemocnění
  • Hypermobilita nebo hypomobilita kloubu

Léčba bolesti čelistního kloubu

Terapie se odvíjí od odhalení příčiny bolesti kloubu. Poté se volí způsoby, jak tuto příčinu odstranit nebo alespoň v co nejvyšší možné míře potlačit (oprava zubní náhrady, odbourání stresu, omezení skřípání apod). Tento krok doprovází i režimová opatření. Je vhodné méně mluvit, přijímat kašovitou stravu, podávat analgetika atd. Někdy se přistupuje i ke speciální rehabilitaci, masážím, léčbě teplem.

Jestliže nic nezabírá, lze dále podstoupit miniinvazivní terapii, kdy se přímo do kloubu zavádí pomocí jehly léčebný roztok. Touto cestou se dá provést také výplach kloubu (u zánětů).

Další možností je artroskopie, kdy se pomocí speciálních nástrojů napravuje např. poškozená struktura kloubu. Posledním typem léčby je pak chirurgický zákrok. Přistupuje se k němu ve chvíli, kdy předcházející metody selhaly.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno