Domů Zdraví Bolesti Bolest jazyka

Bolest jazyka

Bolest jazyka je velmi nepříjemné, zbavit se jí navíc trvá nějakou dobu. Je docela složité odhalit příčinu této bolesti, jelikož může být způsobena různými podněty. Může jít o běžné doprovodné reakce k chřipce, může však být i indikátorem závažnějšího problému.

Pokud vás trápí bolest jazyka, je třeba tuto bolest blíže specifikovat. Pokud po nějaké době neodezní, návštěvě lékaře se nevyhnete, a pokud mu svůj poproblém píšete co nejlépe, diagnostika a způsob léčby bude přesnější. Nejdříve je třeba si uvědomit, jak dlouho bolest jazyka trvá, jde-li o krátkodobý projev, nebo o chronický problém. Důležité také je, v jakých místech a v jakých intervalech se bolest vyskytuje. Je třeba také zohlednit další problémy, které se vyskytují současně. Bolest jazyka může být jen doprovodem a indikátorem mnohem závažnějšího problému. Pojďme si vyjmenovat několik důvodů, pro může jazyk bolest.

Alergická reakce

Jednou z doprovodných projevů alergické reakce může být bolest jazyka. Ta může být spojena i s otokek, změnou barvy, napuchnutím apod. Kromě potravy a dalších alergenů, kterých dnes existuje velké množství, může být tato bolest také vedlejším účinkem některých léků. Podrobně si přečtěte příbalový leták všech léků, které užíváte, a při dlouhodobém problému navštivte lékaře.

Zánět jazyka

K bolestem jazyka dochází nejčastěji při zánětu jazyka, čemuž se odborně říká glositida. Toto onemocnění může být chronického nebo akutního rázu. Jazyk bývá při zánětu zarudlý, vyskytují se červená políčka, ohraničená bílým lemem, jazyk může také svědit či vyvolávat pocit elektrického brnění. Důvody vzniku zánětu jazyka mohou být různé, počínaje traumatem přes popáleniny až po viry či plísně. Zánětu jazyka se můžeme zbavit odstraněním příčin, především pak kvalitní ústní hygienou.

Rakovina jazyka

Bolest jazyka může být doprovodným projevem rakoviny jazyka, při ní totiž bolí celá ústní dutina. Příznakem je také neodstranitelný bílý povlak na jazyku. V průběhu rozvíjení nemoci má pacient problémy s mluvením a polykáním, bolest jazyka a úst se stupňuje. Rakovinu jazyka lze v dnešní době úspěšně vyléčit, je však třeba navštívit lékaře včas.

Další možné příčiny

Možných příčin bolesti jazyka může být celá řada, proto může být mnohdy obtížné se tohoto problému zbavit. Jazyk může bolet např. z důvodu nedostatku vitamínů a minerálů, je také průvodním znakem problémů s trávením, játry nebo slinivkou. Jazyk může bolet i při velkém počtu plomb či při chudokrevnosti.

Pokud vás bolí jazyk, zkuste hledat příčinu a odstranit ji. Vysaďte prostředky, které by mohly vyvolávat alergickou reakci a při neustupujících problémech co nejdříve vyhledejte lékaře.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno