Menstruační bolesti

S menstruačními bolestmi různé intenzity se potýká spousta žen. Ať už méně, nebo více pravidelně, pokaždé se jedná o nepříjemnost, která může velmi výrazně ovlivnit kvalitu života. Co je příčinou a lze tyto obtíže nějakým způsobem zmírnit?

Příčiny bolestivé menstruace

Bolest k menstruaci patří. Jde ovšem o to, jak intenzivní je. Obvykle se ta mírnější až střední objevuje v prvních dvou dnech menstruace a poté zmizí. Pokud však přetrvává nebo je silná, pak lze hovořit o bolestivé menstruaci. Odborníci ji pak rozdělují do dvou typů. Primární, která se týká zhruba 50 % žen a nemá dosud stanovenou přesnou příčinu, a sekundární, kterou způsobuje samotné pohlavní ústrojí. Zpravidla se jedná o změny u dělohy z důvodů endometriózy, což je onemocnění, při kterém se výstelka děložní dutiny ocitá i mimo ni. Častěji se bolesti týkají dívek a mladších žen, které ještě nebyly těhotné. Někdy také porodem tyto problémy úplně zmizí. Menstruační bolesti mohou značit závažné onemocnění

 • Sekundární bolestivá menstruace

Jak již bylo zmíněno, u sekundární bolestivé menstruace jsou příčiny závažnějšího charakteru. Kromě endometriózy se může jednat o cystu, zánět nebo např. myom. Všechny tyto komplikace mohou být později důvodem nemožnosti otěhotnět, proto není vhodné menstruační bolesti podceňovat.

Druhy a doprovodné projevy bolestí

 • křeče v podbřišku
 • tupá či ostrá bolest v podbřišku
 • tlak v podbřišku
 • bolest v oblasti beder
 • nevolnost
 • zvracení
 • návaly horkosti
 • bolesti hlavy
 • zvýšená teplota
 • průjem/zácpa

Kdy navštívit lékaře?

Pokud bolesti přetrvávají a jsou natolik nesnesitelné, že znemožňují denní aktivity, je na místě informovat o tom gynekologa. Bolesti se nesmí podcenit, mohou signalizovat závažný problém v podobě onemocnění, jakým je například již zmíněná endometrióza.

Prevence

Tak jako u mnoha jiných obtíží, tak i u menstruačních bolestí může pomoci úprava životního stylu či odstranění nevhodných návyků. Základem je vyvážená a pestrá strava s minimem sladkostí, cukru, živočišných tuků, bílého pečiva, alkoholu, kouření a kofeinu. Pomoci mohou i masáže zad a břišní oblasti pár dnů před menstruací za účelem uvolnění svalstva. Samozřejmostí je pravidelný pohyb a také zařazení cviků speciálně pro ženy (lze dohledat na internetu). Alespoň jednou ročně je nutné absolvovat prohlídku u gynekologa. Je také vhodné vyvarovat se stresu a dostatečně relaxovat a spát.

Jak na menstruační bolesti

Když už bolesti nastanou, můžete se pokusit zmírnit jejich intenzitu. Ve velké míře pomáhá teplo – teplé obklady, nahřívací polštářky, hřejivé náplasti, teplá sprcha. Pokud to stav dovolí, lze zařadit i cviky na menstruační bolesti. Můžete zkusit i běžná analgetika, ženské bylinné čaje (kontryhel) nebo hořčík, který působí proti křečím. Doporučuje se také hodně pít čistou vodu a zajít si na procházku, při které se svaly uvolní tím nejpřirozenějším způsobem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno