Bolest pod kolenem

Koleno je pro mnoho lidí citlivé téma. Stačí totiž jeden úraz a člověk si s sebou nese po celý život následky v podobě pobolívání při každé náročnější činnosti. Proto se vyplatí dávat si na bolesti spojené s kolenem pozor a bez odkladu si s nimi zajít k lékaři. Jakákoliv léčba bude k ničemu, pokud nezjistíte skutečnou příčinu vašich potíží. Na následujících řádcích se blíže podíváme na bolest pod kolenem. Ta může být skutečně zrádná a krajně nepříjemná – zvláště pro milovníky pohybu.

Za bolestí se může skrývat cokoliv

Koleno je složitý útvar, který se skládá z kostí, kloubů, svalů, šlach, nervů, žil a vazů. A vše, co jsme právě vyjmenovali, se může pokazit. Přímo pod kolenem vás může bolet žíla, šlacha nebo vaz. Stačí, když nenosíte na sport vhodnou obuv, špatně došlapujete a tento zlozvyk se dříve či později projeví také bolestí kolena. Kromě špatných bot na tom hraje určitou roli i technika samotné sportovní aktivity.

S tím souvisí i fakt, že se koleno stává nezřídka kdy obětí laxního přístupu k rozehřátí těla a jeho přípravy naRentgenová fotka kolene fyzickou aktivitu. Tím je samozřejmě myšleno řádné protažení.

Stejně tak není od věci zapřemýšlet, zda je problém ukryt skutečně v koleni. Velice častým jevem je skřípnutý nerv v bederní páteři, který vystřeluje bolest až do podkolenní jamky.

Bolesti kolena trápí běžce, atlety, náruživé turisty, tenisty, lyžaře a další sportovce, kteří ho zatěžují. Stačí jeden špatný úskok a to zvláště, jestliže už patříte ke starším ročníkům. Koleno může ofouknout a výjimkou není ani zánět žil či kloubu. Při pohybu se bolest často špatně identifikuje, proto je nutná návštěva lékaře.

Zajděte buďto k ortopedovi nebo fyzioterapeutovi. Lékař vás prohlédne a případně doporučí další vyšetření (např. rentgen). Připravte se na to, že můžete odejít domů jen tak nebo si s sebou ponesete ortézu, v horším případě dokonce sádru. Někdy se nám bolest nezdá nijak závratná a přesto se může jednat o vážnější problém.

Léčba a prevence bolesti pod kolenem

Zaprvé je nutné nezanedbávat rozehřátí a protažení těla, tím předejdete mnoha úrazům. Dále se zaměřte na kvalitní obuv. Ta může ovlivnit nejen váš výkon, ale také dobu rekonvalescence a odvrátit případné úrazy.

Netrénujte každý den – nechtě tělo alespoň jeden den v týdnu odpočinout a zregenerovat. Většina výše zmíněných zdravotních potíží souvisejících s koleny se léčí klidem. Neuškodí ani regenerační masti a krémy a gely proti bolesti. Pozor na masírování, nejprve se o tom poraďte s ošetřujícím lékařem, nechcete si přeci způsobit více škody než užitku.

Obecně se vám vyplatí poslouchat signály vlastního těla a zbytečně se nepřepínat. Žádný překonaný rekord vám nestojí za možné zdravotní komplikace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno