Bolest vnitřní strany kolene

Bolest vnitřní strany kolena může být způsobena různými příčinami, nejčastěji jde o poranění menisku. Jaké jsou možné příčiny bolesti kolena a jak bolesti léčit?

Koleno je kloub, který je vybaven několika vazy. Úkolem těchto vazů je zabezpečit dostatečnou stabilitu. Poškozením těchto vazů dochází často k bolestem. Bolesti kolene bývají často dvojího typu. Buď jsou způsobeny degenerativními změnami, které se prohlubují s přibývajícím věkem. Některé osoby jsou k výraznějším změnám náchylnější, jiní nikoliv. Druhou příčinou bolestí bývá úraz, často také sportovní výkon. Koleno může bolet na různých místech, hovoříme-li o bolesti na vnitřní straně koleno, obvykle dochází k poranění menisků.

Diagnóza poranění menisku

Můžeme předpokládat, že bolest vnitřní strany kolena je způsobena poraněním menisku, nemusí to však být jisté. Tato bolest totiž může být také vyvolána úponem vnitřního vazu nebo změně osy kolenního kloubu. Poranění menisku je třeba diagnostikovat klinickým vyšetřením, pomůže rentgen, nejspolehlivější je však magnetická rezonance. Doprovodným příznakem je lupání a také bolest při ohýbání kolena.

Operace kolena

Pokud žádné neinvazivní metody léčby nezabírají, jednou z možností je operace kolena. Jedním z nejčastějších důvodů k operaci bývá právě poškození menisků, které mohou způsobovat bolest na vnitřní straně kolena. Ošetření se provádí metodou artroskopie, během které dochází k odstranění postižené části menisku.

Důležitá je rehabilitace

Nedílnou součástí léčby bolesti kolena bývá rehabilitace, nejčastěji po operaci. Aby mohlo být koleno opět plně funkční, je třeba navštěvovat pravidelně profesionála v rehabilitačním centru, který přesně ví, jak v takových případech postupovat. Je třeba upozornit, že rehabilitace bývají často bolestivé, při snaze a námaze jsou však výsledky viditelné opravdu brzy.

Léčba před operací

Pokud vás bolest z vnitřní strany kolena začala trápit teprve před nedávnem a je snesitelná, můžete se pokusit o vlastní léčbu před samotnou návštěvou lékaře. Od bolesti vám může pomoci Ibalgin, a to jak ve formě tablet, tak především masti. Pomoci může také ortéza, klid, léky či léčba chladem i teplem. Vyzkoušet můžete také některé z babských rad, např. obklad pomocí nahřátého hlávkového listu.

Bolest kolene z vnitřní strany indikuje problém, který je třeba řešit. Pokud bolesti kolena po pár dnech neodezní a nepomohou ani masti či obklady, je třeba vyhledat lékaře a podstoupit neinvazivní či invazivní léčbu. Vždy se zamyslete nad možnostem původu bolesti, často za to totiž může nešťastný pohyb, rychlý velký krok apod.

1 komentář

  1. Dd, před pár dny jsem ráno vstala a bolí mne vnitřní stany obou kolen- nesportuji, neběhám…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno