Co na bolest v krku

Bolest v krku patří mezi nejčastější a nejnepříjemnější problémy. Kromě léků, které za velké peníze koupíme v lékárně, se lze bolesti v krku zbavit i jinými způsoby. Přinášíme vám několik osvědčených alternativ.

Každý z nás to někdy zažil. Vzbudit se s nepříjemným škrábáním v krku rozhodně není nic příjemného. Bolest v krku je často spojena s obtížným polykáním, ztrátou hlasu, zahleněním. Je třeba si uvědomit, že bolest v krku může mít různý původ, vždy je třeba přihlížet na další problémy, které jsou doprovázeny samotnou bolestí. Pokud je však bolest v krku v raném stádiu a nic dalšího vás příliš netrápí, lze se s tímto problémem vypořádat i bez návštěvy lékaře a bez užívání drahých léčiv. Příroda nám poskytuje celou škálu možností, jak se bolesti a škrábání v krku zbavit.

Hřebíček

První pomocí při bolesti v krku může být hřebíček, který nalezneme v každé kuchyni. Hřebíček má řadu léčivých účinků, mimo jiné také analgetické a antiseptické účinky. Dutinu ústní vydezinfikuje a pomůže utlumit bolest. Aplikace je rovněž velmi snadné, stačí v průběhu dne několik hřebíčku cucat a kousat.

Teplé brambory na krk

Brambory nemusí sloužit jen jako příloha k všednímu pokrmu. Uvaříte-li brambory, rozmačkáte na kaši a zabalíte do mikrotenového sáčku, který následně obalíte v ručníku nebo ideálně dětské plátěné plíně, vznikne teplý obklad. Ten si jednoduše ovážete kolem krku a necháte teplé brambory působit. Takový obklad můžete aplikovat několikrát denně.

Priessnitzův obklad

U obkladů ještě zůstaneme. Léty prověřený způsob proti bolesti v krku spočívá v aplikaci tzv. Priessnitzova obkladu. Látku, namočenou ve studené vodě, přiložíme na krk, na ni položíme igelit a na to látku suchou. Postupně bude docházet ke změnám teplot a rozšíření cév. Priessnitzův obklad se používá také při angíně, horečce nebo laryngitidě.

Vincentka

Vincentka je přírodní minerální voda z Luhačovic, která je velmi silně mineralizovaná, obsahuje zvýšený obsah fluoridů a kyseliny borité. Při bolestech v krku se používá od nepaměti, je také oblíbeným pomocníkem profesionálních zpěváků při potížích s hlasivkami. Vincentku můžete během dne popíjet místo vody, lze ji také inhalovat. Při ucpaném nosu lze zakoupit nosní sprej z vincentkou.

Odvary

Účinným pomocníkem při bolestech v krku jsou pochopitelně čaje a odvary. Doporučujeme popíjení lipového čaje, jitrocelového čaje, zkusit můžete také šalvěj, šípky nebo mátu. Pokud jej doplníte o citron a med, jedině dobře. Proti bolesti v krku rozhodně vyzkoušejte také odvar z cibule nebo zázvoru, zkousnete-li nepříliš přitažlivou chuť, výsledek oceníte.

Alternativních možností, jak se zbavit bolesti v krku, je celá řada. Někomu pomůže zmrzlina, někomu obklad z tvarohu, jinému zase kloktání slané vody. Sami si musíte vyzkoušet, co bude fungovat a vyhovovat právě vám. Jen je třeba si uvědomit, že není vždy nutné sáhnout do lékárničky pro pilulku, mnohdy si vystačíme s dary z naší přírody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno