Ačkoliv o své zuby pečujeme denně odmalička, na péči o dásně stále ještě zapomínáme. Začneme se o ně starat až v případě, začnou-li nás bolet. Bolest dásní je nejčastěji spojena se zánětem, který je třeba řešit. Neléčení může znamenat i ztrátu zubu.
Podle odborníků trpí až 90 % populace chronickými záněty dásní. Problém však spočívá v tom, že v počátečních fázích zánětu dásně nebolí, a až začnou bolet, může být už pozdě. Hlavní důvod k takovému stavu je špatná péče o ústní dutinu. Ačkoliv jsme si již zvykli čistit pravidelně zuby, děláme to buď špatně, nebo na další části dutiny zapomínáme. Jistou péči přitom vyžaduje jak jazyk, tak dásně. Bolest dásní je totiž zpravidla způsobena zánětem dásní, který vzniká nesprávným čistěním zubů. Může za něj zubní plak, který nebyl ze zubů odstraněn a ten následně dásně dráždí. Stačí pak jen drobné podráždění a vznikne akutní zánět dásní, který je bolestivý a jehož neléčení může v horším případě znamenat i ztrátu zubu.
Jak zmírnit bolest dásní
Trpíme-li bolestí dásní, měli bychom co nejdříve navštívit zubaře, který zjistí konkrétní příčinu a najde vhodné řešení. Než se však k zubaři dostaneme, můžeme bolest zmírnit přípravky, které používaly již naše babičky.
Šťáva z červené řepy
Šťáva z červené řepy obsahuje mnoho vitamínů a především křemík, který zklidňuje bolavé dásně. Pomáhá ulevit jako od bolestivých zánětů, tak od krvácení dásní. Čerstvou šťávu z červené řepy můžete popíjet nebo kloktat. Pozor, červená řepa barví a mohla by vám zašpinit oblečení. Po řepovém kloktadle či drinku si také pořádně vyčistěte zuby.
Mrkvová šťáva
Pokud vám šťáva z červené řepy z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, dobrou alternativou je šťáva z čerstvé mrkve. Mrkvová šťáva pomáhá preventivně předcházet zánětům dásní. Mrkvová šťáva je rovněž vhodná ke kloktání. Lze ji kombinovat se šťávou z řepy.
Aloe vera
Možná vám roste doma v květináči. Aloe vera je léčivá rostlina, která dokáže pomoci při mnoha onemocněních a problémech, bolest dání není výjimkou. Šťávou z aloe můžete bolavé místo potírat. Nemáte-li čerstvou aloe k dispozici, můžete si zakoupit již vymačkanou šťávu. Vlastní pěstování je však mnohem ekonomičtější.
Hřebíček jako prevence i léčba
Ať už vás trápí bolest dásní nebo se jí chcete preventivně vyhnout, můžete sáhnout po hřebíčku, který jistě naleznete v kuchyni mezi kořením. Pro dezinfekci ústní dutiny stačí hřebíček cucat nebo rozkousat. Bonusem pak bude příjemný dech. Pokud vás bolest dásní trápí, můžete připravit tinkturu a tou bolavá místa potírat. Hřebíček má antibakteriální, antiseptický i analgetický účinek, pro ochranu i léčbu ústní dutiny je tak ideálním prostředkem.
Bolest dásní je nepříjemná, proto se jí snažme předejít kvalitní ústní hygienou. Pokud vás přece jen začnou dásně bolet, před návštěvou zubaře vyzkoušejte jednu z výše uvedených tipů, díky kterým bolest alespoň zmírníte.