Bolest kotníku: může způsobovat podvrknutý kotník, natažené vazy v kotníku a další příčiny

Bolest kotníku je relativně častá. Už v nadpise článku jsme si naznačily některé příčiny těchto bolestí kotníku, v článku si uvedeme i další možné příčiny, které mohou stát za bolestivostí kotníku.

Bolest kotníku je v každém případě pro každého postiženého velmi nepříjemná. Častá dochází k tomu, že je omezena hybnost. Kotník nás může bolet na vnější nebo vnitřní straně kotníku. V některých případech se kromě bolesti objeví i otok kotníku. Může se také vytvořit modřina na kotníku. Bolesti kotníku jsou docela časté u běžců, kteří svoje kotníky nadměrně zatěžují.

Možné přičiny bolesti kotníku

Vypíšeme si jednotlivé možné příčiny, kterou mohou stát za vaší bolesti kotníku:

  • podvrknutý kotník (distorze kotníku) – je distorze kloubu hlezenního. Jsou to poškozené vazy v kotníku. Často vzniká při špatném došlápnutí při sportu. K podvrtnutí dochází ve chvíli, kdy se kotník dostane do nepřirozené pozice. Kromě bolesti jsou dalším příznakem silný otok a vytvoření modřiny.
  • artróza kotníku – bolest může být způsobená také artrózou.
  • zánět kotníku (artritida) – nejčastěji způsoben infekcí nebo revmatoidní artritidou. Kotník bude v tomto případě zarudlý a citlivý na dotek.
  • zlomenina kotníku (fraktura kotníku) – v některých případech dojde až ke zlomení kostí. Úplné zhojení bude trvat zhruba 3 měsíce.
  • různé deformity – bolest kotníku může být způsobovaná i různými deformitami.
  • Syndrom tarzálního kanálu –  v tomto případě se objevuje i brnění kotníku.
  • poskožení klubního pouzdra
  • tendinoza kotníku – těměř vždy způsobená nadměrným tréninkem a přetrénovaností.

Léčba

Opět platí, že léčba za bude lišit podle příčiny, která způsobuje vaše bolesti kotníku. Diagnózu musí stanovit odborný lékař. Často je nutné razantní snížené pohybu, někdy je nutné absolutní vynechání pohybu. V některých případech může hodně pomáhat chlad a ledování. U vážnějších případů se využívá ortéza, sádrová dlaha či sádra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno