Domů Zdraví Bolesti Co značí bolest mezižeberních svalů a jak ji odstranit

Co značí bolest mezižeberních svalů a jak ji odstranit

Bolesti v oblasti hrudníku a žeber mohou mít řadu příčin – od obyčejného přetížení například ze sportovní aktivity až k závažným srdečním obtížím. Jak je od sebe rozeznat? To se dozvíte v tomto článku, ve kterém nebudou chybět ani tipy pro léčbu.

Možná vás to překvapí, ale bolest, kterou vnímáte a lokalizujete mezi žebry, nemusí mít s touto částí těla vůbec nic společného. Je tak mnohoznačným a nespecifickým příznakem, že může upozorňovat třeba i na problémy s rameny nebo krkem. Výjimkou nejsou ani psychické spouštěče bolesti, kdy se někteří pacienti potýkají s potížemi tohoto typu kvůli působení stresu, úzkosti a vyčerpání.Bolest mezižeberních svalů

Konkrétní důvody uvádíme v následujícím seznamu.

Mezižeberní svaly tedy mohou bolet:

  • při zánětu průdušek nebo u astmatu,
  • při blokádě zad vlivem prudkého pohybu,
  • po pádu,
  • po silovém tréninku,
  • po velké fyzické námaze, na kterou nejste zvyklí (stěhování těžkých břemen, celodenní uklízení či přenášení předmětů atd.),
  • po déletrvající činnosti v nepřirozených/vynucených polohách (typicky při montování nábytku),
  • když se rozvíjí infarkt myokardu (v tomto případě je však bolest ostrá, prudká, bodavá a celkově intenzivní až nesnesitelná),
  • pokud jste si poranili či namohli žebra, záda, krk nebo ramena,
  • když trpíte onemocněním, u kterého je bolest tohoto typu jedním z možných projevů (například systémový lupus, revmatoidní artritida apod.).

Léčba aneb jak se této bolesti zbavit

Jestliže se jedná o pálivou či svíravou bolest, která se prolíná spíše na levé straně, pociťujete slabost, jste dušní a schvácení, na nic nečekejte a  okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

V ostatních, resp. subjektivně méně závažných, případech zvažte, co u vás mohlo tyto problémy spustit. S úrazem se samozřejmě také vydejte k lékaři. Obecně vám úlevu přinese studený obklad, užití analgetik (a to i ve formě mastí/gelů) a klidový režim.

S největší pravděpodobností bolest vymizí po jednom nebo dvou týdnech. Když se tak nestane, konzultujte svůj stav s lékařem. Může vám doporučit návštěvu fyzioterapeuta nebo rehabilitace apod.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno