Bolest chodidla: Co znamená?

Nohy snad občas bolí každého z nás. Po náročné túře nebo sportovním výkonu může jít i o bolest příjemnou, ale co když nás bolest chodidel nesouvisí se sportem? Co může značit? Je třeba navštívit lékaře?

Chodidla a nohy obecně nám mohou dávat různé signály, že s naším tělem není něco v pořádku. Pálení chodidel a nepříjemné pocity v chodidlech obecně mohou předznamenávat vážné civilizační choroby, jako je například cukrovka nebo kornatění tepen (ateroskleróza).

Když bolí hlavně pata

Jestliže vás v oblasti chodidla pobolívá hlavně pata a to především, když se postavíte po delším sezení nebo když slézáte ráno z postele, může se jednat o tzv. plantární fasciitidu. Jedná se o neinfekční zánět chodidla, resp. klenby. Jako plantární fascie je v chodidle označována hlavní šlacha, jež propojuje patu s prsty. Když je přetížena, chodidlo (a zejména pata) nás pobolívá.

Toto onemocnění chodidla způsobuje například nevhodná obuv – výměna bot za zdravotní obuv vám proto může od bolesti chodidla pomoci. Řešením zborcené klenby jsou také ortopedické vložky do bot. Rozhodně byste měli ale navštívit specialistu – ortopeda, který vám vhodnou léčbu doporučí.

Jak předejít bolesti chodidel?

  • Zdravotně nezávadná a kvalitní obuv
  • Pravidelná péče o chodidla (pedikúra)
  • Masáže chodidel (viz níže)
  • Ortopedické vložky do bot

Bolavé chodidlo masírujte

Abyste svému chodidlu od bolesti ulevili, dopřejte si masáž. Nejprve si připravte horkou koupel s kapkou oblíbeného éterického oleje. Když si chodidlo prohřejete, začněte polštářky postupně masírovat.

Nahlédnout můžete také do učebnice reflexní terapie, která říká, že každá část na našem chodidle odpovídá určitému orgánu, a pokud po zmáčknutí chodidlo v konkrétní části bolí, není příslušný orgán v pořádku. Pravidelným masírováním a mačkáním je možné přispět k vyléčení postiženého orgánu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno