Bolest jater: játra a nemoci

Bolest jater je často způsobávna různými nemocemi jater. Uvedeme si hlavní příčiny, které mohou stát za bolestmi jater.

Játra jsou velmi důležitý lidský orgán. Játra jsou umístěna na pravé straně břišní dutiny ( v pravém podžebří). Před možným zraněním jsou játra efektivně bráněny žebry. Játra dospělého člověka mají zhruba 1,5 kilogramu.  Játra žen jsou o něco lehčí. Hlavním cílem jater je účinná detoxikace různých škodlivin a jedů, které se dostaly do našeho těla. V játrech dochází také ke tvoření žluci, která je důležitá při trávení tuků. V některých případech však mohou být naše játra oslabená jaterní nemocí a objevují se pak bolesti jater, protože dochází ke zvětšení jater. Samotné bolesti jater mohou mít různou intenzitu a sílu. Nemocemi jater se zabývá lékařský obor zvaný hepatologie.

Možné příčiny bolesti jater

Bolest jater je obvykle vyvolávaná různými příčinami, pojďme si říci ty možné hlavní příčiny proč vám mohou bolet játra:

  • hepatitida A, B a C –  dochází k zanícení jater.
  • Steatosa jater (ztukovění jater) – uvnitř jater se hromadí tukové buňky.  Někdy se používá také výraz echogenita jater.
  • toxické poškození jater – bolesti jater mohou být vyvolané toxickým poškozením. Ať už díky alkoholu, lékům, různými chemickým látkám či díky jedovatým houbám (například muchomůrka zelená, muchomůrka bílá).
  • nádor na játrech – může být benigní (nezhoubný) nebo maligní (zhoubný). V horších případech se objevují i metastáze jater.
  • cirhóza jater – celkové zjizvení jaterní tkáňě. Někdy může být řešením transplantace jater.
  • cysta na játrech – vytvoření cysty na játrech

Co dělá dobře našim játrům

V případě že máte nemocné játra, tak je důležité játra nadměrně nezatěžovat, ale spíše pomáhat regeneraci a očistě jater. Do svého jídelníčku zařaďte dostatek potravin s vysokým obśahem vitamínu C. Určitě je nutné omezi jednoduché cukry a sacharidy a také nasycené tuky. V článku jaterní dieta si můžete přečíst jak přesně by měla vypadat vaše strava při problémech s játry. Naprosté tabu by pro vás měly být alkoholické nápoje. Jsou také různé bylinky, které pomáhají k lépší regeneraci jater. Je to Ostropestřec mariánský, Plavuň vidlačka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno