Domů Zdraví Bolesti Bolest paty: když nás trápí bolavá pata

Bolest paty: když nás trápí bolavá pata

Bolest paty se většinou objevuje především po došlápnutí. Bolavá pata může mít různé příčiny. Řekneme si základní informace o jednotlivých možných příčinách bolesti pat.

Pata pohlcuje otřesy a nárazy při dopadu chodidel na zem. Bolest paty se tedy hlasitě hlasí o slovo zejména při pohybu. Bolesti se mohou objevovat na na zadní , vnitřní či zevní straně paty. Rozebereme si jednotlivé možné příčiny.

Plantární fasciitis
Plantární fascie je šlacha uvnitř chodidla. Pokud dojde k přetížení plantární fascie, tak nás bude bolet nejen pata ale celé chodidlo. Plantární fasciitis je právě zánět plantární fascie.

Ostruha patní kosti
Ostruha patní kosti je kostnatý výrustek, který se nám postupně vytvoří na patě. Příčinou vzniku tohoto problému je často přetěžování. Přetěžování paty může být v podobě dlouhého stání nebo fyzickou aktivitou (tento problém se často objevuje u běžců). Spoluviníkem je však také špatná obuv. Ostruha se na patě tvoří postupně a na samém začátku potíží to jde efektivně řešit. Pokud se problém neřeší tak vzniká kostěný výrůstek. Při prvních problémech se využívají zejména: masti a gely. Využívají se také různé terapie, jako je ultrazvuk, magnetoterapie, laser. Při rozvinuté ostruže na patě se využívají například ultrazvuková rázová vlna, rentgenové ozařování, využívání ortopedických vložek. Určitě si také přečtěte samostatný článek o ostruze na patě.

Haglundova exostosa
Haglundova exostosa se objevuje zejména u žen, které nosí často podpatkovou obuv. Dochází o otoku a zduření na zadní straně paty. Jako léčba se často používá podpatěnka pod patu, využívá se také protizánětlivá léčba. V některých případech je nutné provést snesení nárustku.

Bursitida paty
Při Bursidě paty dochází k zánětu na patě. Tam se vytvoří váček naplněný hlenem (tomu se říká Bursa). Bolesti se objevují v zadní části paty.

Co pomáhá při bolestech paty

Pojďme si souhrnně vyjmenovat jednotlivé prostředky, které vám mohou pomoci při bolestech paty:

  • chlad – můžeme patu ledovat
  • léky proti zánětu – léky tlumící probíhajicí zánět
  • podpatěnka – podpatěnka pod patu
  • různé ortopedické pomůcky – vložky, stélky atd.
  • vhodně zvolená obuv – kupte si kvalitní obuv, která bude sedět právě vašim nohám.
  • fyzioterapeut – zkuste využít služeb fyzioterapeuta. Může napravit vaše špatně pohybové vzorce a vadné postavení těla.
  • operace – ta by měla vždy být až posledním řešením, pokud už nic jiného nepomáhá.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno