Bolest v podbřišku

Každá bolest, kterou pociťujeme, je zvednutým ukazováčkem organismu. Bolest naznačuje zdravotní problém, který bychom neměli přehlížet. Nejinak tomu je i u bolesti v podbřišku.

Na prvním místě si musíme uvědomit, že žádná bolest, kterou pociťujeme, není bez příčiny. Proto bychom jí měli věnovat pozornost a snažit se zjistit, proč vzniká. Pokud někdo trpí bolestí v podbřišku, tak se jedná o lokalitu mezi pupkem a stydkou kostí. Právě zde se v břiše nachází několik důležitých orgánů. Jedná se zejména o tlusté střevo, ženské reprodukční orgány a orgány močového ústrojí. V podbřišku se může projevovat také problém se slepým střevem a další druhy onemocnění.

Bolesti v podbřišku u žen

Nejprve se budeme věnovat ženám, u kterých se nejčastěji bolest v podbřišku objevuje v souvislosti s menstruačním cyklem. Takzvané menstruační bolesti jsou různě intenzivní a v extrémních případech dokážou ženu vyřadit „zcela z provozu“. Většinou se objevují před a během menstruace.

Ovšem menstruace není jediným zdrojem bolesti v podbřišku u žen. Nejčastěji se jedná o tyto další příčiny:

  • srůsty v dutině břišní
  • cysty na vaječnících
  • myomy
  • mimoděložní těhotenství
  • záněty ženských orgánů
  • endometrióza
  • nádorové bujení

Pokud trpíte bolestmi v podbřišku, měla byste navštívit gynekologa. Vedle zdraví ohrožujících chorob může být důsledkem některé choroby také neplodnost.

Nejčastější společné příčiny bolesti v podbřišku

Chřipková viróza s průjmem

Tento problém potkal zřejmě každého člověka. Důležitý je klidový režim, dostatečný pitný režim a vyloučení jiného onemocnění.

Zánět slepého střeva

Nejčastěji je bolest umístěna do pravého podbřišku. Je provázena zvracením, nevolností a teplotou. Postižený by měl ihned navštívit lékaře, protože prasknutí slepého střeva může skončit smrtí.

Zánět tlustého střeva

Toto nepříjemné onemocnění se může projevovat křečemi a bolestmi v podbřišku. Je nutné vyšetření v gastroenterologické ordinaci a následná léčba s dietními opatřeními.

Zánět močových cest

Vedle bolesti podbřišku je hlavním příznakem pálení a řezání při močení, v některých případech zvýšená teplota. Léčba probíhá antibiotiky a je nutné hodně pít tekutiny.

Uvíznutí kamene v močovodu

Pro tyto případy je bolest v podbřišku typická. Projektuje se do levého nebo pravého boku podle toho, kde kámen uvíznul. Nutná je okamžitá návštěva lékaře.

Nádorové onemocnění

Nádor může začít růst kdekoliv v organismu a proto pokud je umístěn v okolí podbřišku, může být provázen bolestí. Rakovina obvykle ohrožuje pacienta na životě, tedy i z toho důvodu je nutné se nechat s bolestí v podbřišku vyšetřit. V této oblasti se může jednat například o nádory konečníku, močového měchýře, tlustého střeva, ženských orgánů nebo ledvin.

Výše uvedený výčet samozřejmě není konečný. Bolesti můžou souviset také s problémy slinivky břišní, žlučníku a žlučovodů, jater, dvanácterníku nebo žaludku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno