Bolest zubů – babské rady

Bolest zubů patří mezi velmi nepříjemné záležitosti, které čas od času potkají každého. Pokud se chcete vyhnout užívání chemicky připravených léků od bolesti nebo vám přestaly zabírat, můžete zkusit některé z rad, které při bolestech zubů využívaly již naše babičky.

Pokud vás bolí zuby, příčin může být celá řada. Nejčastěji za to může zubní kaz, jindy obnažené zubní krčky či prořezávání zubů moudrosti. Bolest vždy signalizuje nějaký problém, a proto je třeba navštívit zubního lékaře. Ne vždy je to však možné a s aktuální bolestí je třeba se řádně vypořádat. Jednou z možností je užívat léky od bolesti, z dlouhodobého hlediska to však rozhodně nelze doporučovat. Existuje řada babských rad, které vám od bolesti uleví. Pokud však po několika málo dnech bolest neodezní, je třeba navštívit zubaře. A i když odezní, je třeba se zamyslet nad příčinou a možnost návštěvy dentisty zvážit.

Heřmánkový čaj

Nejrozšířenějším přírodním lékem proti bolesti zubů je čaj z heřmánku. Heřmánek je účinnou bylinkou, která pomáhá nejen při bolestech zubů, ale také např. při žaludečních problémech či svalových křečích. Heřmánkový čaj můžete popíjet, můžete si z něj také vytvořit obklady, které budete přikládat na bolestivé místo. Obzvláště účinný je heřmánkový extrakt naložený v lihu, kterým lze přímo potírat bolestivá místa.

Křen a zázvor

Mít v kuchyni vždy při ruce křen nebo zázvor se vždy vyplatí. Tyto rostliny se hojně používají v gastronomii a oblíbené jsou obzvláště ve chřipkovém období, jelikož působí antibakteriálně. Nastrouhaný křen můžete přímo pokládat na bolestivý zub, zázvor je pak vhodné přímo kousat.

Šalvěj

Nálev, připravený z čerstvých či sušených listů šalvěje, se doporučuje obzvláště při zánětech zubů nebo jejich otocích. Vlažný nálev používejte k vyplachování úst. Šalvěj je běžně dostupná v lékárnách i obchodech s bylinkami a přírodními produkty.

Hřebíček

Hřebíček do rajské omáčky, vánočního cukroví i na zuby. Jedná se o koření, které se chová jako přírodní analgetikum, má znecitlivující účinky. Pokud vám to bolest dovolí, hřebíček vložte do úst a kousejte. Je třeba upozornit, že použití hřebíčku má také preventivní účinky – bojuje proti vypadávání zubů i zubnímu kazu. Pokud vám kousání hřebíčku nevyhovuje, zakupte tinktury či jiné přírodní produkty, vyrobené z tohoto koření.

Vanilka

Na bolest zubů účinně působí i vanilka, konkrétně vanilkový extrakt. Ten lze zakoupit v obchodech s kvalitními potravinami, lze si jej také připravit doma naložením vanilkových lusků do alkoholu, třeba do vodky. Extrakce vanilky trvá asi dva měsíce, je tak třeba připravit vanilkový extrakt s dostatečným předstihem. Určitě se to však vyplatí, jelikož ho využijete nejen v domácím léčitelství, ale také v kvalitní gastronomii. Do extraktu poté namočíte tampón a položíte přímo na bolavý zub. Vanilka má umrtvující účinky, takže by měla bolest brzy odeznít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno