Bolesti Achillovy šlachy – léčba

Bolest Achillovy šlachy nebo chcete-li paty se nevyhýbá mladším ani starším ročníkům. Většinou k ní člověk přijde, aniž by si uvědomoval nějakou chybu. Platí zde pořekadlo – tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Přeneseně řečeno – tak dlouho nadměrně namáháme své paty, až začnou bolet. Jednoduše se Achillova pata zanítí nebo poškodí vlivem nadměrné zátěže, často při činnosti, která obnáší narážení paty do tvrdého podloží. Jak se takový zdravotní problém léčí? Na to se podíváme na následujících řádcích.

Jak ji rozpoznáme?

Zánět Achillovy paty se většinou projevuje při nějaké aktivitě (stačí i obyčejná chůze). Máte pocit, jakoby vaše šlacha byla zatuhlá a to zvláště ráno a při rozcvičování. Někdy může šlacha i opuchnout a kůže nad ní zhrubne. Pro jistotu si můžete udělat malý test a místo, kde se šlacha nachází, pořádně zmáčknout. Trpíte-li zánětem, okamžitě vás ochromí silná bolest.

Základní údaje o léčbě

Jakmile je bolest šlachy spojená také s otokem je nutné začít okamžitě chladit. K tomu je výborný chladící Fotografie lidské nohy s detailním záběrem na patupolštářek z lékárny obalený do kapesníčku. Bolest, která je chronického rázu, se naopak léčí teplem. Pro tento účel je důležité nošení teplých ponožek, občasné promazání hřejivou mastí a při bolestech přikládání teplých obkladů.

V lékárně a v prodejnách se zdravotnickými pomůckami bez problému koupíte speciální bandáž na paty. Ta dodá vaší nemocné šlaše podporu a zároveň uleví od bolesti. Další šikovnou pomůckou pro osoby s bolavou Achillovou šlachou jsou ortopedické vložky s vyvýšenou patní částí – konkrétně se jedná o gelové podpatěnky.

Doma si můžete ve chvílích volna zvedat nohu do výšky a tím je odkrvit a pomoci tak noze bojovat s otokem. Lékař vám může po důkladném vyšetření předepsat kromě léků na bolest a steroidových injekcí také rehabilitační a terapeutické procedury. Mimo klasického cvičení a protahování se předepisuje např. laserová terapie, elektroterapie mikroproudy (neboli biologická regulace buněk) nebo pulzovní rázové vlny.

Pokud nic z toho nepomůže, je na řadě operace. Někdy je šlacha prostě tak poškozená, že je chirurgický zákrok nevyhnutelný. Vede k tomu nejčastěji dlouhodobé zanedbávání bolesti a odkládání řešení této zdravotní komplikace. Při skutečně hrubém zanedbávání a přehlížení bolesti může po určité době šlacha dokonce sama od sebe prasknout. Šlacha se při operaci opraví a po rehabilitaci by měl pacient pociťovat značnou úlevu nejen od bolesti, ale také od pohybových omezení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno