Bolesti bederní páteře často způsobuje bederní ústřel (lumbago)

Bederní ústřel, lumbago nebo houser. Tři pojmenování pro jednu nepříjemnou nemoc, která e projevuje bolestí a ztuhlostí zádových svalů. Trápí vás houser? Jak se bederního ústřelu zbavit? Proč vzniká a jaké jsou možnosti prevence?

Bederní ústřel může vnějšímu pozorovateli připadat legrační – postižený se totiž zpravidla nachází v mírném předklonu, protože jeho trup je v blokovém postavení, zádové svaly jsou ztuhlé a bolí. Není možné, aby se narovnal, a jeho pohyb je ztížený. Bederní ústřel se zpravidla objeví zčistajasna po zvednutí těžkého břemene, předklonu nebo jiném prudkém pohybu.

Každý z nás si jistě vybaví několik scének z různých filmů, kdy postavu zastihl houser v tom nejméně příjemném okamžiku. Houser je zpravidla projevem poškození páteře (například vyhřezlá ploténka, opotřebování meziobratlových plotének, artritida). Svoji roli ale může sehrát i stres nebo psychické vypětí. Kromě toho se může jednat i o projev onemocnění vnitřních orgánů, jako jsou například ledviny (ledvinové kameny), žlučník (žlučové kameny).

Jak poznat bederní ústřel?

To, že k vám „přichází houser“ nemusíte vůbec poznat. Zpravidla je jeho nástup rychlý (objeví se při zvednutí těžkého předmětu). Varovat by vás ale měli bolesti zad, především při pohybu. Pokud se u vás bederní ústřel projeví, poznáte ho podle bolesti v zádech, ztuhnutí svalů, omezení pohyblivosti. Objevit se mohou také horečky nebo výstřely bolesti do nohy. Lékaře vyhledejte zejména v případě, že trpíte horečkou, nevolností, zvracením, mravenčením v končetinách.

Léčba bederního ústřelu

Důležitý je především klidový režim na lůžku – nejlépe na tvrdé podložce. Bolest mohou zmírnit analgetika. Jako prevence bederního ústřelu pomáhá rehabilitace, masáže, plavání. Pacienti by se také měli vyvarovat zvedání těžkých předmětů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno