Boule nad kolenem

Problémy s kolenem trápí nejednoho z nás. Stačí jen špatné došlápnout nebo své tělo trochu přetěžovat a bolestivé zranění je na světě. Ne všechny nepříjemnosti spojené s kolenem jsou však doprovázeny bolestí. Dnes si o jedné takové povíme, konkrétně o bouli pod kolenem. V drtivé většině případů se setkáváme s nebolestivým útvarem, o kterém se dovíme náhodou, když si nad koleno zajedeme mimoděk rukou. Co pro nás takový objev znamená?

Co může být příčinou neznámého útvaru?

Boulička nad kolenem může značit mnoho věcí. Dobrou zprávou je, že se nejedná o zduřelou lymfatickou uzlinu, ty se totiž nacházejí v podkolenní jamce.

Možné vysvětlení útvaru nad kolenem:Ženské koleno, které trápí boulička nad kolenem

·         tuková bulka

·         cysta

·         zánět suprapaterální burzy

O tukových bulkách a cystách zde na webu již byla řeč. Oba dva útvary se mohou objevit téměř všude na těle. Lékaři nemohou jejich vznik předem ovlivnit, ale dovedou je efektivně řešit. Pokud vám boulička překáží (často se objeví ve svalu) nebo vám vadí z estetického hlediska, není nic jednoduššího, než ji vyoperovat.

Tuková bulka i cysta mohou být malé i větší velikosti – do několika cm v průměru. Většinou jsou měkké a pohyblivé. Při dotyku nebolí a obecně vám vadí spíše z principu cizího tělesa v těle. Tuková bulka vzniká kvůli zhmoždění tukových buněk v podkoží. Lékaři ji berou jako nezhoubný nádor s jen minimální šancí na přechod do zhoubného stádia.

Cysta je dutá a bývá přesně ohraničená od okolní tkáně. Příčiny jejího vzniku se různí. Může to být vina uzavření žlázového vývodu nebo naopak jeho rozšíření. Občas se jedná o vývojovou anomálii a dokonce může mít i nádorový původ (nejčastěji nezhoubný).

Jako poslední možnost tu máme zánětlivě změněnou suprapatelární bursu neboli tzv. tíhový váček. Jelikož je řeč o zánětu musíme se připravit i na občasné píchnutí a bolesti. Takový problém si může v konečném výsledku vyžádat také operativní odstranění nebo punkce. Ošetřující lékař vše pozná z RTG.

Dá se tomu předejít?

Odpověď zní ne, nedá. Určitě však svému tělu neuškodíte, pokud se postupně zbavíte zlozvyků, jako je nadměrné pití alkoholu, kouření, nedostatek pohybu a nevhodné složení stravy. Pokud s tělem zacházíte dobře, je menší pravděpodobnost, že by se vám některý z výše zmiňovaných útvarů objevil.

Po operaci, při které dojde k vyjmutí útvaru, držte koleno v klidu a dejte okolním tkáním čas na regeneraci. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin a jizvu po operaci masírovat měsíčkovou mastí.

Bohužel se vám cysta i tukový bulka mohou objevit relativně rychle znovu. Někteří lidé k tomu mají naneštěstí větší sklony a s jejich tvorbou bojují celý život. Dokud si však najdete čas a pokaždé se stavíte s bouličkou u lékaře, nemáte se čeho bát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno