Ceny potravin na Islandu

Chystáte se navštívit zemi ohně a ledu – Island? Abyste nebyli nepříjemně překvapeni, předou cestou byste se měli informovat o cenách potravin. Říká se, že je na Islandu draho. Je tomu opravdu tak?

Pokud vám někdy někdo říkal, že je na Islandu draho, pak měl pravdu. Alespoň pro běžného českého turistu je Island opravdu nákladnou a drahou destinací. Na to byste se před samotnou cestou do země ohně a ledu měli připravit a do svých finančních propočtů vyšší cenu za potraviny i pokrmy v restauracích zahrnout. Stejně jako ve všech destinacích se i na Islandu dá jíst a pít velmi draze, ale i levně. Záleží na preferencích, náročnosti a komfortu. Na Islandu se platí islandskou korunou. 20 českých korun odpovídá přibližně 100 islandských (ISK). A na jaké ceny se na Islandu připravit?

Cena základních potravin

Pokud chcete na jídle ušetřit, doporučujeme nakupovat základní potraviny v supermarketech. Ceny stravování v restauracích jsou pochopitelně vyšší, předpokládáme, že na Islandu budete hodně cestovat, takže nějaké potravinové zásoby si stejně na cestu pořídíte. Za kilogram chlazených kuřecích prsou zaplatíte po přepočtu asi 450 Kč,  dvoulitrová láhev coca-coly stojí asi 50 Kč. Kilogram brambor vás po přepočtu vyjde na 40 Kč, toustový chléb 50 Kč, 250 g šunky asi 80 Kč a za kilogram jablek zaplatíte asi 60 Kč. Ano, ceny jsou o dost vyšší než u nás, při nákupu základních potravin to ale není tak strašné.

Do jakých supermarketů vyrazit

Je těžké psát ceny potravin na Islandu, jelikož se velmi liší obchod od obchodu. Malé obchůdky s potravinami jsou samozřejmě dražší, naopak velké obchodní řetězce nabízí příznivé ceny. Nejlevnější je supermarket Bónus, hned po něm je Krónan. Počítejte s tím, že tyto obchody jsou jen ve větších městech, pokud máte v plánu cestovat po okolí a budete se městům vyhýbat, udělejte si nákup dopředu – ušetříte.

Island

Ceny v restauracích

Pokud si chcete Island užít se vším všudy, navštivte restauraci a ochutnejte místní speciality. I fastfoodové teplé jídlo dobře zasytí a dodá energii na další cesty. Za jídlo v průměrné restauraci střední třídy zaplatí přibližně 400 Kč. Pokud byste chtěli do lepší restaurace, cena za tříchodové menu začíná na 1100 Kč. Naopak ve stánku s rychlým občerstvením se dobře najíte už za 250 Kč.

Ačkoliv Island nepatří mezi nejlevnější země a na cenách potravin je to znát, budete-li alespoň trochu ekonomicky uvažovat, neutratíte majlant. Nakupujte ve velkých supermarketech, občas se zahřejte teplým jídlem ve fastfoodu a alespoň jednou navštivte pořádnou restauraci, kde se o vás dobře postarají. Cestování je o zážitcích a poznávání, ne o neustálém hlídání peněženky. Myslete na to a cestu po Islandu si užijte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno