Ceny potravin v Ománu

Omán není příliš oblíbenou turistickou destinací. I tak ale existují lidé, kteří si tuto zemi zamilovali. Můžete zde narazit na zcela odlišnou kulturu a kuchyni. Nelze jednoznačně říci, zda jsou ceny potravin v Ománu vyšší nebo nižší, než v České republice. Levně zde nakoupíte například lokální ovoce a zeleninu (některé druhy jsou v ČR exotické a stojí i dvakrát více) a také maso. Připlatíte si za mléčné výrobky a dovážené ovoce a zeleninu. Mnohem levnější je benzín.

Měna v Ománu

Jen málokdo ví, že v Ománu se platí měnou, která se nazývá ománský rial. Pokud bychom hledali kurz v bance, je třeba znát také mezinárodní zkratku této měny. Je to OMR. Kurz se pohybuje, ale průměrně si jeden ománský rial koupíte za cca 64 českých korun. Jeden rial se dělí na tisíc baisů. V oběhu jsou bankovky od 1 do 100 riálů a 100, 200 a 500 baisů. Mince jsou hodnoty 5, 10, 20 a 50 baisů. Chybu neuděláte, ani když si vezmete americké dolary. Někde je možné zaplatit také eurem, přednost ale mají právě dolary.

Ománský trh

Spropitné

Spropitné v Ománu není vyžadováno tolik, jako v jiných arabských zemích. Je to podobné, jako u nás. V supermarketech nebo nákupech potravin na trhu nemusíte dávat spropitné, v restauracích a hotelech je vhodné zanechat spropitné ve výši asi 10 % celkově utracené částky.

Mléko a mléčné výrobky

Za jeden litr mléka zaplatíte asi 42 Kč, což je více, než v ČR. Lokální sýr naopak můžete pořídit levněji, a to za cenu okolo 150 Kč za kilogram. Dovážené sýry jsou průměrně dražší, než u nás. Bude záviset na typu sýra, kterému dáváte přednost. Jedno balení másla stojí asi 43 Kč.

Pečivo, rýže a vejce

V Ománu nenarazíte na klasické rohlíky, které jsou u nás tolik oblíbené. Koupit si ale můžete bochník chleba nebo bagetu, a to za asi 26 Kč. Balení vajec (12 ks) stojí 69 Kč. Rýže je oblíbenou surovinou, za 1 kg zaplatíte asi 43 Kč.

Vejce

Maso a výrobky z něj

Maso seženete obecně levněji, než v České republice. Za 1 kilogram kuřecích prsou zaplatíte asi 136 Kč, stejné množství hovězího vychází na 212 Kč. Za 1 kilogram klobásy (studené) zakoupené v supermarketu zaplatíte asi 400 Kč. Opět bude záviset na druhu klobásy.

Ovoce a zelenina

Cena ovoce a zeleniny může být levnější nebo také dražší – záleží na tom, jestli se dováží nebo se jedná o lokální druhy. Lokální ovoce a zelenina jsou levnější. Zde je přehled nejoblíbenějších druhů ovoce a zeleniny:

  • 1 kg jablek: 57 Kč
  • 1 kg banánů: 42 Kč.
  • 1 kg pomerančů: 44 Kč.
  • 1 kg citronů: 50 Kč.
  • 1 ks ananas: 58 Kč.
  • 1 ks avokádo: 48 Kč.
  • 1 ks mango: 41 Kč.
  • 1 ks papája: 35 Kč.
  • 1 kg rajčat: 30 Kč.
  • 1 kg brambor: 25 Kč.
  • 1 ks hlávkového salátu: 38 Kč.
  • 1 kg cibule: 23 Kč.

Nápoje alkoholické i nealkoholické

Za 1,5 litrovou láhev obyčejné vody (může být perlivá, neperlivá či jemně perlivá) zaplatíte asi 14 Kč. Může ale záležet na značce. Menší láhev vody (0,33 l) vychází asi jen na 6 Kč. Láhev piva od známé značky může v obchodě vyjít na asi 70 Kč. Láhev vína střední cenové kategorie vychází na asi 8 OMR, což je v přepočtu 465 Kč. Mnohem méně ale zaplatíte za dvoulitrovou láhev Coca Coly, která vychází na 0,38 OMR, čili asi 23 Kč. Balení čaje stojí asi 66 Kč (dražší pak budou čaje sypané).

Coca Cola

Ceny v restauracích

Porovnáváme-li ceny v restauracích, obvykle nejsou ty v Ománu o tolik dražší. Připlatíte si zejména za čepované pivo, levnější jsou naopak nealkoholické nápoje, jako je například Coca Cola. Pokud hovoříme o stylu restaurací, tak nejlevněji vás vyjde tradiční ománská kuchyně. Jejím základem je rýže, maso a zelenina, koření – zejména ty lokální. Berte to jako příležitost k tomu, abyste ochutnali tamější kuchyni, ta je totiž výraznou součástí kultury dané země. Nenechte si ujít pokrmy, jak je shuwa (pomalu vařené jehněčí), machboos (pikantní rýžový pokrm).

  • Jídlo v levné restauraci vás může vyjít na asi 150 Kč (bude ale hodně záviset na tom, co si dáte). Stejná cena platí pro polední menu, kterou nabízí některé z podniků
  • Jídlo v restauraci střední třídy stojí dvojnásobek, tedy asi 300 Kč za jednu osobu.
  • Dobrým srovnáním cen jsou mezinárodní potravinové řetězce typu McDonalds. Za McMeal zaplatíte v přepočtu okolo 160 Kč. Cheeseburger stojí v přepočtu 50 Kč.
  • Rychlé občerstvení může být mnohdy levnější, než u nás. Pokud se tedy spokojíte s jídlem do ruky, můžete si dát grilované kuře (porce pro jednu osobu stojí 36 Kč), hamburger (velká porce asi 114 Kč), sendvič vychází na asi 130 Kč.
  • Pokud toužíte po něčem neobvyklém, můžete si dopřát humra. V restauraci stojí asi 1 300 Kč. Steak v restauraci stojí obdobně jako u nás, cca 400 Kč.
  • Snídaně v restauraci vás může vyjít na různé ceny. Například za omeletu dáte 107 Kč.
  • Polévka stojí okolo 90 Kč.

Humr

Nápoje v restauracích

Omán není zemí, kde si dáte pět piv, tak jako se tomu děje v českých restauracích. Cena za půllitr točeného piva totiž může být až čtyřnásobná! Za jeden půllitr zaplatíte okolo 200 Kč. Láhev piva z dovozu je také drahá, láhev 0,33 l stojí 180 Kč. Oproti tomu Coca Cola, láhev o objemu 0,33 l stojí pouhých asi 15 Kč. Láhev vody o stejném objemu pak pouhých 10 Kč. Cappuccino vás vyjde na asi 110 Kč, espresso pak 73 Kč. Míchané nápoje v restauracích stojí okolo 230 Kč. Narazit můžete též na kokosový nápoj, který vychází na 41 Kč.

Ceny za dopravu

Vzhledem k levnějším cenám benzínu by se dalo očekávat nižší ceny. Není to ale tolik patrné. Levnější, než v České republice vychází taxi služba. Může mít sice vyšší nástupní sazbu, nicméně cena za kilometr je příznivější. Pokud chcete ušetřit, zkuste se přepravovat veřejnou dopravou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno