Nejdelší řeka Evropy a světa

Nejdelší řekou Evropy je Volha, která měří 3645 kilometrů. Nejdelší řekou světa je pak Amazonka, která protéká Jižní Amerikou a vlévá se do Atlantského oceánu. K nejdelším řekám světa dále patří Nil, Jang-c´-ťiang, Žlutá řeka, Kongo nebo Mekong.

Nejdelší  a nejvodnatější řeka Evropy

Volha je nejdelší řekou Evropy a zároveň šestnáctou nejdelší řekou světa. Tato řeka, která protéká od severozápadu na jihovýchod evropskou částí Ruska, je zároveň také nejvodnatější řekou Evropy.

Pramen Volhy

Volha pramení ve Valdajské vysočině v nadmořské výšce 228 metrů na severozápadě Ruska. Tato řeka následně po 3534 kilometrech ústí do Kaspického moře. Delta Volhy začíná již sto kilometrů od jejího ústí – tato delta má takřka pět set ramen, průtoků a mělkých říček.

Přítoky Volhy

Řeka Volha má zhruba dvě stě přítoků. Mezi nejvýznamnější patří Seližarovka, Oka, Kama, Samara nebo Velký Irgiz. Na Volze je navíc vybudována spousta přehrad, které nejsou pouze zásobárnami pitné vody, ale slouží i k výrobě elektrické energie.

Na této řece vznikly rovněž plavební kanály, které ji spojují s Baltským, Bílým, Azovským a Černým mořem.

Volha

Nejdelší řeka světa

Amazonka, jejíž tok měří 7062 kilometrů, díky čemuž je nejdelší řekou světa, protéká přes Peru, Kolumbii a Brazílii, kde se vlévá do Atlantského oceánu. K povodí Amazonky dále patří Bolívie, Ekvádor, Venezuela, Guyana, Sutinám a Francouzská Guyana.

Rozlehlá delta Amazonky

Delta Amazonky začíná již ve vzdálenosti 350 kilometrů od Atlantského oceánu. Tato delta je svou rozlohou 100 tisíc kilometrů čtverečních jednou z největších říčních delt na světě.

Nejvodnatější řeka světa

Amazonka není pouze nejdelší řekou na světě, jedná se rovněž o nejvodnatější řeku, která má zároveň největší povodí ze všech řek na Zemi. Celá plocha povodí této řeky činí více než 6,915 milionů kilometrů čtverečních. Maximální průtok na Amazonce dosahuje až 300 tisíc metrů krychlových za jednu sekundu.

Přítoky Amazonky

Amazonka má zhruba tisícovku přítoků. Zhruba ve dvaceti případech se jedná o obrovské řeky, které měří více než 1500 kilometrů. Nejdelším přítokem Amazonky je řeka Purus (3379 kilometrů), která protéká přes Peru a Brazílii.

K nejdelším přítokům této řeky se dále řadí Juruá (3280 kilometrů), Madeira (3239 kilometrů), Japurá (2820 kilomerů) a Tocantins (2750 kilometrů).

Pramen Amazonky

Amazonka pramení v peruánských Andách pod horou Nevado del Mismi v nadmořské výšce 5170 metrů. Ze svahů And následně stéká do peruánské části Amazonské nížiny. Podstatná část toku Amazonky následně protéká Amazonským deštným pralesem.

Rostliny a živočichové

V povodí Amazonky žije obrovské množství rostlin a živočichů. Roste zde například slavný leknín, který dosahuje obřích rozměrů – viktorie královská. Ke známým savcům, kteří obývají povodí této řeky, patří delfínovec amazonský nebo kapustňák jihoamerický.

Dále se zde setkáte s největší sladkovodní rybou arapaimou velkou, s piraňami, rejnoky, úhoři, hady či krokodýly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno