Kůže je náš největší orgán a často reaguje jako první na nerovnováhu v našem organismu. Jistě jste i vy zažili různé vyrážky, pocity svědění, pupínky, ekzémy a další reakce kůže na něco, co se jí nelíbí. Někteří z vás rychle utíkají na kožní, jiní se snaží vyléčit babskými radami a jsou i tací, kteří nad tím jen máchnou rukou a čekají, až vyrážka zmizí sama. Tento článek nemá zastat kožního lékaře, ale mohl by pro vás být určitým vodítkem. Budeme se totiž věnovat červeným tečkám na kůži.
Není to ani vyrážka ani alergie?
Červené tečky mohou vypadat různě. Některé typy vyrážek jsou husté, vystouplé a nepříjemně svědí. Jindy se objevují bolavé pupínky až vřídky. Většinou ale sami poznáme, zda se jedná o alergii, ekzém (např. z mrazu), útok komárů, blech nebo vší. Jenže co když jsou tečky vpité jakoby v kůži, nebolí, nesvědí a nijak vám nepřekážejí? Má cenu takový problém řešit nebo můžete jen čekat, než tečky sami zmizí a zbytečně se nestrachovat?
Když vyloučíme alergie, metabolická onemocnění, atuimunitní choroby, infekční onemocnění, nádory cév, tak nám zůstanou většinou jen Petechie. Jedná se o drobounké, tečkovité krvácení pod kůží nebo chcete-li v kůži, které nemá jinak žádné příznaky. Je to jako kdyby se vám na těle utvořily desítky malých, červených modřinek. Sami o sobě nebezpečné nejsou, ale mohou být příznakem hned několika krevních onemocnění.
Co způsobuje Petechie?
Petechie mají většinou souvislost s poruchou krevní srážlivosti. Prohlédněte si seznam těch nejčastějších zdravotních příčin:
· Leukémie a další zdravotní stavy, které jsou spojované se sníženým množstvím krevních destiček v krvi.
· Stavy spojované s poruchou funkcí krevních destiček – Bernardův-Soulierův syndrom, Heřmanského-Pudlákův sysndrom, Glanzmannova nemoc atd.
· Zánětlivá onemocnění cévních stěn (vaskulitidy).
· Jako vedlejší účinky předepsaných léků (hledejte v příbalovém letáčku), často se jedná o antidepresiva.
· Dále při meningokokové infekci, kdy je však třeba jednat ihned a přepravit sebe nebo vaše blízké do nemocnice (většinou se Petechie seskupují do větších fleků).
· Petechie obecně mohou být neškodné a zároveň mohou zvěstovat závažné systémové onemocnění. Ideálně si nechte vyšetřit krev u odborníka.
Ně vždy se jedná o problém
Někteří lidé mají prostě tenkou a citlivou kůži. Pak jim stačí jen trochu více zatlačit na část těla a objeví se Petechie, které pak časem zmodrají, zežloutnou a nakonec zmizí úplně. Není to nic nebezpečného, přesto i takovou citlivost oznamte na preventivní prohlídce. Lidské tělo je složitý organismus, kde vše souvisí se vším. Tím, že na sebe budete dávat pozor a sledovat i malé změny, rozhodně nic nezkazíte.