České středohoří – nejkrásnější výlety

Máte rádi českou přírodu? Pak byste si neměli nechat ujít krásu Českého středohoří, spadajícího do Podkrušnohorské oblasti. České středohoří je oblíbeným cílem turistů, kterým má co nabídnout. Připravili jsme pro vás několik tipů na nejkrásnější výlety v této oblasti.

České středohoří

Nejprve alespoň několik slov o samotném Českém středohoří. Ačkoliv patří se svou rozlohou 1266 m2 spíše k menším českým přírodním celkům, je největším projevem sopečné činnosti u nás. V Českém středohoří převažují čedičové horniny. Nádherný ráz krajiny doplňují údolí a vodní toky. Pokud se rádi kocháte krajinou, České středohoří rozhodně navštivte. Nyní se již přesuneme k samotným často méně známým tipům na nejkrásnější výlety v této oblasti.

České středohoří

Lipská hora

Příkladem místa, které není turisty zase až tak známé, je Lipská hora. Říká se jí také Medvědice a je jedním z nejvýraznějších kopců jihozápadní oblasti Českého středohoří. Pohled na Lipskou horu je okouzlující. Zaujme především svým asymetrickým útvarem a nestejnorodým sklonem svahů. Pokud máte rádi ničím nerušenou přírodu bez davu turistů, Lipská hora je jasnou volbou.

Kalvárie Porta Bohemica

Porta Bohemica neboli Brána Čech je známé kaňonovité údolí řeky Labe. Právě v tomto údolí řeka vstupuje do oblasti Českého středohoří. Pohled na řeku a jednotlivé vrchy je nádherný z mnoha míst. My jsme však vybrali jedno konkrétní – kalvárii Porta Bohemica, který se nachází na pravé straně břehu. Tyčí se na ní tři dřevěné kříže, podle kterých toto místa snadno rozpoznáme již z dálky. Cesta na kalvárii je dobře značená a přístupná, takže se neztratíte. Až vystoupáte nahoru, naskytne se vám překrásný pohled na krajinu i řeku.

Vyhlídky na levém břehu

Byla by škoda zůstat pouze u pravého břehu Českého středohoří. Neméně krásné vyhlídky naleznete i na levém břehu. Mezi nejznámější kopce patří bezpochyby Lovoš, který díky své izolované poloze nabízí neskutečně nádherné výhledy. Míst na levém břehu, které stojí za to navštívit, je ale mnohem více. Budete-li mít čas, vydejte se například na vyhlídky v okolí Dubiček nebo na vyhlídky nad Vaňovem.

Zřícenina hradu Kamenice

Abychom nezůstali jen u vyhlídek, na závěr si představme jednu z pozoruhodných zřícenin. Na kopci Zámecký vrh v nadmořské výšce přes 500 metrů se nachází zřícenina hradu Kamenice. Turisté mohou vidět pozůstatky starobylého hradu, například obvodové zdivo. Výstup na vrcholek můžete zahájit v obci Česká Kamenice, odkud to jsou nahoru jen 4 kilometry. Příjemnou vycházku si tak můžete udělat i se svými dětmi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno