Domů Výživa Minerály Chrom v potravinách

Chrom v potravinách

Chrom je důležitým prvkem, který můžeme najít hned v několika různých druzích potravin. Tento minerál je pro naše tělo potřebný, neumíme si jej ale sami vyrobit. Proto jej musíme přijímat právě z potravin. Ačkoliv jej potřebujeme jen v malém množství, hraje důležitou roli hned v několika funkcích našeho těla. Tak například je důležitý pro regulaci krevního cukru, funkci mozku a odbourávání tuků a sacharidů. Dostatečné množství chromu je životně důležitou součástí vyvážené stravy.

Proč potřebujeme chrom?

To, jakou roli přesně má chrom v lidském těle, zatím není úplně odkryto. Nicméně je to předmětem vědeckého zkoumání. Prozatím se má za to, že nedostatek tohoto minerálu se v těle projevuje srdečními chorobami a cukrovkou. Denně bychom měli přijmout minimálně 25 mikrogramů chromů – toto množství platí pro ženy. Muži by měli přijmout ještě o 10 mikrogramů více, tedy 35 mikrogramů chromu za den.

Ústřice

Zdravotní přínosy chromu v těle

Zatím prokázané přínosy, které konzumace chromu v našem těle má jsou následující:

Kontrola krevního cukru

Chrom snižuje inzulínovou rezistenci, což je stav, který způsobuje, že vaše tělo špatně reaguje na přirozeně se vyskytující hormon inzulín. Kromě toho se vědci domnívají, že chrom zvyšuje účinky inzulínu a může pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi. To je právě jeden z důvodů, proč nedostatek chromu může způsobit zvýšené riziko cukrovky. Dosud ale není jisté, zda by se chrom podávaný ve formě doplňků stravy mohl stát lékem na již vzniklou cukrovku.

Zdraví srdce

Pokud bude hladina cukru v krvi regulována, pak to souvisí také s nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Jestliže je ale hladina chromu nízká, může to vést ke zvýšenému riziku vzniku infarktu. Nízký příjem chloru je spojován taktéž s vysokou hladinou cholesterolu a triglyceridů, tuků v krvi, které se mohou hromadit ve stěnách tepen. To vede nejenom k srdečním chorobám, ale také k mrtvici.

Víno

Chrom v potravinách

Vzhledem k tomu, že chrom nepotřebujeme v příliš vysokém množství, je velice snadné získat jej z potravin. Tento minerál se nachází v půdě, a tak je obsažen zejména v rostlinných produktech, jako je zelenina, ovoce, ale také celozrnné výrobky nebo z masa dobytku, který je pěstován na trávě. Zpracované maso, jako je lahůdková šunka a slanina, má také vysoký obsah chrómu, ale výzkum ukazuje, že vysoká spotřeba zpracovaného masa může zvýšit vaše riziko chronických onemocnění. Zde jsou potraviny, které jsou na chrom opravdu bohaté:

  • Mušle: tuto potravinu si asi nedopřáváme často. Přesto jsou jedním z nejlepších zdrojů chromu vůbec. Ve 100 g slávek je obsaženo 128 mg chromu, ústřice skrývají 57 mg a krevety 26 mg.
  • Brokolice: zejména zelenina zelené barvy je na množství chromu nejbohatší. Tak například zelené fazolky obsahují na 100 g asi 2,2 mg chromu. Avšak jeden šálek vařené brokolice může pokrýt téměř celou denní potřebu chromu: obsahuje 22 mg chromu.
  • Hroznová šťáva: hrozny patří mezi ovoce, které je na chrom opravdu bohaté. A nejvíce se ho nachází právě ve šťávě hroznů. Ve 150 ml hroznové šťávy můžete najít asi 7,5 mg chromu. Pokud si hroznovou šťávu kupujete z obchodu, zaměřte se na produkty, které jsou ze 100 % vyrobeny z hroznové šťávy – bez přídavky vody, cukrů, dochucovadel či jiných přísad.
  • Pivovarské kvasnice: jedná se o produkt, který se používá k výrobě piva. Kromě toho se ale používají také do jiných nápojů, aby je obohatily o své cenné látky (voda, džusy či smoothie). Pivovarské kvasnice jsou zdrojem velkého množství vitamínů a minerálů. Na jednu lžíci obsahují také 3,3 mg chromu. U citlivějších jedinců ale mohou způsobit nadýmání a nevolnost.
  • Maso: libové hovězí maso je na obsah chromu vůbec nejlepší. Na asi 100 g připadá 2 mg chromu. To dělá z hovězího masa jeden z nejbohatších živočišných zdrojů chromu vůbec. Ve stejném množství krůtího masa najdete asi 1,7 mg chromu a v kuřecím na 0,5 mg.
  • Víno: hrozny zkrátka chrom obsahují. V čerstvé šťávě je ho samozřejmě více, ale také víno můžeme považovat za zdroj tohoto minerálu. Jeho množství se liší v závislosti na odrůdě a původu. U červeného vína je rozpětí veliké: ve 2 dcl najdete 1,7 až 21,4 mg chromu. Bílá vína jsou o něco skromnější: ve stejném množství obsahují asi 1,6 až 10,5 mg chromu.
  • Para ořechy: ořechy považujeme zejména za zdroje zdravých tuků. Para ořechy se ale mohou pochlubit také vysokým množstvím chromu. V jednom oříšku najdete asi 1 mg chromu. Některé zdroje uvádí, že denně bychom měli sníst asi 4 para ořechy. Mohou nám pomoci doplňovat také množství chromu.
  • Celozrnná pšenice: na 100 g celozrnné mouky připadá 21 mg chromu. Proto bychom se měli zaměřit na konzumaci celozrnných produktů.

Hrozny

Nadměrné množství chromu v organismu

Maximální denní hodnoty pro příjem chromu nebyly stanoveny, protože na základě výzkumů nebyly zaznamenány žádné nepříznivé účinky z nadměrného množství zkonzumovaného chromu. Přesto je však třeba brát zvýšené opatrnosti zejména pokud užíváte chrom ve formě doplňků stravy. Obvykle je tento způsob zbytečný, měli byste se k němu uchýlit pouze tehdy, doporučí-li vám to váš lékař. Minerály, které naše tělo přijme z potravy, jsou vždy mnohem lépe přijímány a nevznikají z nich obvykle stavy ukazují na nadměrné užívání. Pokud ale přijmete příliš mnoho daného prvku z doplňku stravy, může dojít k některým vedlejším účinkům.

Brokolice

Možné interakce

Vědci poukazují také na to, že lidé s onemocněním ledvin a jater mohou být náchylní k nepříznivým účinkům vysokého příjmu chrómu (úbytek hmotnosti, anémie, trombóza, dysfunkce jater, selhání ledvin, dermatitida, hypoglykémie).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno