Mangan v potravinách

Mangan je stopový minerál, což znamená, že v našem těle je přítomný v nepatrných množstvích. Nachází se hlavně v kostech, játrech, ledvinách a slinivce břišní. Navzdory malému množství má mangan v těle několik velmi důležitých funkcí. Tak například vytváří pojivovou tkáň, kosti, faktory srážení krve a pohlavní hormony. Hraje také roli v metabolismu tuků a sacharidů, vstřebávání vápníku a regulaci krevního cukru. Mangan je také nezbytný pro normální funkci mozku a nervů.

Luštěniny

Antioxidační vlastnosti

Mangan pomáhá bojovat proti volným radikálům. Ty se přirozeně vyskytují v těle. Bohužel mohou být velice škodlivé, protože mají tu moc, že dokážou poškodit buněčné membrány a DNA. Mohou být tudíž příčinou takových chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění nebo dokonce rakovina. Právě antioxidanty dokážou tyto volné radikály neutralizovat a snížit škody, které již napáchaly. Jsou také důležitou součástí prevence.

Nedostatek manganu

Nedostatkem manganu trpí přibližně každý třetí člověk, navzdory tomu, že existuje celá spousta potravinových zdrojů. Vzhledem k tomu, že manganu nepotřebujeme mnoho, měly tyto zdroje být dostačující. Pokud bychom dlouhodobě přijímali málo manganu, mohlo by to přispět k neplodnosti, malformaci kostí, slabosti a záchvatům. Zdroje manganu si uvedeme níže. Mezi příznaky nedostatku manganu patří špatný růst kostí nebo kosterní defekty, pomalý nebo narušený růst, poruchy plodnosti, zhoršená glukózová tolerance, abnormální metabolismus sacharidů a tuků. Hladinu manganu ve vaší krvi lze vyhodnotit pomocí jednoduchého krevního testu.

Obiloviny

Nadbytek manganu

Pokud bychom přijímali více manganu, než je třeba, došlo by k jeho hromadění v tělesných tkáních. Nahromadí-li se mangan v mozku, může dojít k vývoji takového onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Nadbytek manganu v raném věku může ovlivnit vývoj nervů jedince, spojuje se také se špatným kognitivním vývojem dětí. Mangan může mít ve velkém množství také neurotoxický účinek. Příznaky zahrnují psychické poruchy a snížení motorických funkcí.

Mangan a osteoporóza

Mangan, vanad a bor jsou stopové prvky, které jsou důležité pro zdraví kostí. Studie, v níž by byl zastoupen pouhý mangan ve spojitosti s osteoporózou, bohužel neexistuje. Ukázalo se ale, že osoby, které užívali kombinaci vápníku, zinku, mědi a manganu, dokázaly snížit ztrátu kostní hmoty. Týkalo se to zejména žen po menopauze, které jsou riziku osteoporózy vystaveny nejvíce.

Ořechy

Mangan a artritida

Vzhledem k antioxidačním vlastnostem je možné vypořádat se také s artritidou. Někteří odborníci dokonce uvádějí, že mangan může být vhodnou léčbou této choroby. Z výzkumů dále vyplývá, že mangan ve spojení s dalšími látkami (zejména glukosaminem a chondroitinem) může pomoci proti artritickým bolestem.

Mangan a premenstruační syndrom

Ženy, které užívali 5,6 mg manganu ve stravě byly méně náchylné ke změnám nálad a menstruačním křečím oproti těm, které jedly pouze 1 mg manganu.

Mangan a diabetes

Studie prokázaly, že lidé s diabetes mají nízké hladiny manganu v krvi. Dosud ale nebylo přesně prokázáno, jaký vztah mezi manganem a cukrovkou skutečně existuje. Může to být tak, že cukrovka způsobuje pokles tohoto prvku, nebo naopak tak, že nízké množství manganu způsobuje cukrovku. Zapotřebí je ještě dalších výzkumů.

Mangan a epilepsie

Také epileptici mají nižší množství manganu v krvi. Opět ale není jisté, jaký vztah mezi touto nemocí a manganem skutečně je – podobně jako u diabetes.

Pohanka

Mangan v potravinách

Mangan je obsažen zejména v těchto potravinách:

  • ořechy a semena,
  • ananas,
  • pšeničné klíčky,
  • celozrnné obiloviny,
  • pohanka,
  • bulgur,
  • oves,
  • hnědá rýže,
  • listová zelenina,
  • hořká čokoláda,
  • luštěniny.

Doporučené množství manganu

Množství manganu se liší v závislosti na věku člověka a jeho pohlaví.

Děti a kojenci

  • 0 – 6 měsíců: 0,003 mg
  • 7 měsíců – 1 rok: 0,6 mg
  • 1 – 3 roky: 1,2 mg
  • 4 – 8 let: 1,5 mg
  • Chlapci 9 – 13 let: 1,9 mg
  • Chlapci 14 – 18 let: 2,2 mg
  • Dívky 9 – 18 let: 1,6 mg.

Dospělí

  • Muži 19 let a starší: 2,3 mg
  • Ženy ve věku 19 let a starší: 1,8 mg
  • Těhotné ženy: 2 mg
  • Kojící ženy: 2,6 mg

Vedlejší účinky manganu

Mangan zřídka způsobuje vedlejší účinky při perorálním podání. Může být toxický pro lidi, kteří pravidelně vdechují výpary manganu, jako jsou průmysloví pracovníci v ocelárnách a dolech nebo lidé s poškozením jater, včetně alkoholické cirhózy. Příznaky zahrnují ztrátu chuti k jídlu, bolesti hlavy, křeče v nohách, svalovou ztuhlost, třes, křeče, extrémní podrážděnost, násilné činy a halucinace. Toxicita manganu byla také pozorována u lidí, kteří dostávali velmi vysoké množství nitrožilní výživy (obsahující mangan) po dlouhou dobu.

Hlavní funkce manganu

Mangan je důležitý pro několik funkcí ve vašem těle. Některé jsme již naznačili výše, nyní si je popíšeme podrobněji.

Metabolismus

Vaše tělo obsahuje mnoho proteinů nazývaných enzymy. Enzymy pomáhají urychlovat chemické reakce. Mangan je nezbytnou součástí několika důležitých enzymů ve vašem těle, které pracují na zpracování sacharidů, aminokyselin a cholesterolu.

Antioxidační vlastnosti

Již výše jsme zmiňovali antioxidační vlastnosti manganu. Zbavuje naše tělo nebezpečných účinků volných radikálů.

Zdraví a vývoj kostí

Mangan je nezbytný pro enzymy, které pomáhají při tvorbě kostí a chrupavek.

Hojení ran

Mangan je důležitý pro tvorbu kolagenu v kožních buňkách, což vede k lepšímu a rychlejšímu hojení ran.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno