Domů Výživa Minerály Bor v potravinách

Bor v potravinách

O boru se nemluví tak často, jako například o hořčíku nebo o železe. Bor je taktéž minerální látka, která je přítomna v mnoha potravinách. A ačkoli se nachází ve stopovém množství, má velký význam pro správné fungování celého organismu, zejména pokud jde o udržování vápníku. Tato mikroživina není považována za tak důležitou jako slavné železo a hořčík, ale existují silné náznaky vlivu boru například na koncentraci vitaminu D2 nebo odpovědnost za hladinu mědi, vápníku a hořčíku v těle.

Zdravý životní styl

21. století lze nazvat érou doplňků stravy. Lidé doplňují mnoho vitamínů, aniž by si uvědomovali, co dělají. Většinu z nich jsme schopni zajistit z potravy – potřebujete pouze správně vybranou stravu. Společnost 21. století věnuje stále více pozornosti tzv. zdravému životnímu stylu. Sem patří také potraviny, které jím, protože obsahují přísady podporující zdraví. Proto je prováděn rozsáhlý výzkum znalostí o zdravotní roli výživových složek stravy, včetně vitamínů, minerálů, esenciálních mastných kyselin (EFA), které lze rozdělit do dvou skupin: omega-3 a omega-6.

Vlašské ořechy

Bor historie

V roce 1808 objevili tři chemici (Humphry Davy, Joseph Louis Gay-Lussac a Louis Jacques Thenard) bor. Jeho název pochází z latinského borium. Je to jeden ze základních stopových prvků, které jsou nezbytné jak pro člověka, tak pro rostliny. Chemicky je bor podobný křemíku a uhlíku (tvoří borany).

Formy boru

Bor je chemický prvek, který se přirozeně vyskytuje v lidské kostře, stejně jako ve slezině a štítné žláze. Z hlediska chemické struktury je podobný uhlíku a křemíku. Existují dvě hlavní odrůdy, které se liší barvou:

  • Amorfní, má hnědou barvu.
  • Krystalický, má černou barvu a je velice tvrdý.

Mandle

Vlastnosti a působení boru

Tělo nevyžaduje velké množství boru, ale jeho nedostatek může být hrozný. Mluvíme o degenerativních onemocněních či dokonce o rakovině prostaty. Bor je velmi důležitým prvkem pro fungování těla. Za prvé hraje důležitou roli v mnoha životních procesech, které probíhají v lidském těle. Tento prvek má velký vliv na zlepšení paměti a intelektuálních funkcí. Pouhá přítomnost v každodenní stravě zaručuje lepší koncentraci a rychlost reakce a navíc zlepšuje motorickou koordinaci. Mezi jeho další funkce patří tyto:

  • Bor ovlivňuje metabolismus minerálů a vitamínů.
  • Chrání před nadměrnou akumulací fluoridu a pomáhá při jeho odstraňování, usnadňuje vstřebávání vitaminu D a je odpovědný za udržování přiměřené hladiny vápníku v těle.
  • Bor je považován za součást profylaxe při léčbě osteoporózy a zlomenin kostí.
  • Tento prvek přirozeně snižuje riziko onemocnění kosterního systému, zklidňuje záněty kostí a kloubů a posiluje a buduje svaly.
  • Tento prvek má silné antivirové, fungicidní a antibakteriální vlastnosti, díky nimž posiluje imunitní systém a urychluje hojení ran.

Bor a hormony

Méně známé vlastnosti boru souvisejí s jeho účinky na hormony: stimulace produkce testosteronu a normalizace hladin estrogenu, tedy mužských a ženských pohlavních hormonů. Bor tedy považujeme za přirozené afrodiziakum pro muže a ženy.

Makadamiové ořechy

Výskyt boru

Bor se nachází v mnoha rostlinách, pokud nejsou zpracovány. Poměrně velké množství se nachází v oříšcích a sušeném ovoci, včetně datlí. Stejně bohaté na bor jsou luštěniny (různé druhy fazolí), listová zelenina, ovoce (hrozny, hrušky, jablka, broskve). Vejce jsou také velmi dobrým zdrojem boru. Za zmínku stojí, že minerální hnojiva jsou bohatá na bor ve formě boraxu, tj. sodné soli slabé kyseliny borité. Díky tomu bor proniká do pěstovaných rostlin. Zdá se tedy, že denní strava je schopna dodat tělu potřebné množství boru

Dávkování boru

Za bezpečnou dávku boru pro dospělé se považuje 20 mg a 15 mg pro těhotné a kojící ženy (s nižšími dávkami se doporučují, pokud není nutné jejich hladinu zvyšovat). U dětí se dávka pohybuje od 0,5 do 3,5 mg denně. Jedná se o dávku poskytovanou každodenní stravou, proto se doplňování boru u dětí nedoporučuje. Existují také názory, že denní potřeba boru u dospělých je pouze 9 mg denně, ale stojí za to vědět, že například tradiční francouzská kuchyně poskytuje až 36 mg boru denně. Ve skutečnosti je předávkování tímto prvkem možné v situaci, kdy se užívá více než 100 mg boru denně, protože se rychle vylučuje z těla.

Předávkování borem

Jedná se o stopový prvek, takže není nutné jej dodávat ve velkém množství. Příznaky předávkování bórem jsou: průjem, bolesti břicha, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, podrážděnost, slabost, záchvaty a deprese. Jeho přebytek v těle je extrémně vzácný – bor se neukládá. Správná vyvážená strava by měla obsahovat dostatečné množství vitamínů, minerálů, sacharidů a bílkovin. Některé potřebujeme více, jiné méně. Závisí to také na našem životním stylu, zdravotním stavu, individuálních potřebách organismu a podmínkách, ve kterých žijeme. Při užívání doplňků je třeba mít na paměti, že potřeby se liší u dětí a dospělých a u mužů a žen. Pamatujte, že nekontrolované doplňování jednoho prvku může mít za následek vytěsňování jiného prvku nebo způsobit jeho špatnou asimilaci nebo vstřebávání.

Datle

Kontraindikace

Bor je považován za bezpečný prvek, ale existují dvě situace, kdy jeho použití může být spojeno s rizikem. Zejména v případě rakoviny může působit jako estrogen. To je důležité, když pacient trpí některým z onkologických onemocnění žen, jako je prsa, děloha, reprodukční orgány, a také v případě endometriózy. V takových situacích je nejlepší vzdát se doplňování boru. U problémů s ledvinami může být problém s filtrováním sloučenin boru. Přetíží také ledviny. Externí suplementace se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, protože se věří, že denní vyvážená strava poskytuje dostatečné množství boru.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno