Síra v potravinách

Jedním z minerálů, které jsou důležitá pro správnou funkci organismu, je síra. Síra je důležitá pro zdravé kosti, šlachy i klouby. Také stimuluje vylučování žluče nebo pomáhá trávení. V jakých potravinách se síra nachází a k čemu všemu je důležitá?

Síra

Síra patří mezi velmi důležité minerály, někdy se označuje také jako minerál krásy. Má vliv na kvalitu vlasů a vzhled pokožky a nehtů. Funkcí síry je však mnohem více. V lidském organismus se síra nachází v některých aminokyselinách, ale také v chrupavkách. Je součástí mnoha bílkovin. Síra je nekovový prvek, který má žlutou barvu a v přírodě se vyskytuje běžně. Síra je však obsažena také v mnohých potravinách, jejichž konzumací ji přijímáme i do naše těla.

V kterých potravinách je síra obsažena

Síra v mléku a vejcíchSíra je obsažená v celé řadě potravin, proto s dostatečným příjmem tohoto minerálu obvykle nemíváme velké problémy. Síra se nachází především v syrových potravinách, při tepelné úpravě dochází často k znehodnocení minerálu. Vzhledem k tomu, že je síra součástí bílkovin, nachází se prakticky ve všech bílkovinových potravinách. Ve velké míře je síra obsažena ve vejcích a v sýrech, ale také v mnohém ovoci a zelenině. Dostatečné množství síry je obsaženo v kapustě, cibuli, květáku, červené čepě, ale i v malinách nebo lněném semínku.

Proč přijímat síru z potravin

A proč se na příjem tohoto minerálu blíže zaměřit? Už jsme upozornili, že je důležitý pro kvalitní stavbu vlasů, nehtů a kvalitu kůže. Při nedostatku síry hrozí zvýšená lámavost nehtů a vlasů, vypadávání, vysušování vlasů a k tvrdnutí pokožky. Síra má ale i další pozitivní účinky. Podporuje oxidační reakce, zlepšuje stav reprodukční soustavy, podílí se na tvorbě inzulinu nebo tlumí křeče a svalové bolesti. Síra ničí některé parazity, podporuje činnost trávicí soustavy a chrání před škodlivými toxiny. Síra je také známá jako minerál, který účinně zpomaluje procesy stárnutí.

Vnější použití síry

Ačkoliv je konzumace potravin s větším obsahem síry důležitá, síra se používá i zevně. Přidává se do mnoha mastí, krémů a gelů, obzvláště blahodárné jsou sirné lázně. Ty pomáhají při kožních onemocněních i onemocněních pohybového aparátu.

Síra je jeden z významných minerálů, které jsou důležité pro správnou funkci organismu i zdravý vzhled. Díky tomu, že se nachází v mnoha potravinách, nás obvykle jeho nedostatek netíží. Pokud bychom naopak síry přijali velké množství, přebytek vyloučíme ledvinami, proto nemusíme mít obavy ani z předávkování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno