Domů Výživa Minerály Vanad v potravinách

Vanad v potravinách

Vanad je minerál, který ve stopovém množství přijímáme z celé spousty potravin. Naše tělo ho nepotřebuje v příliš velkém množství. Vanad je důležitý zejména pro normální růst našich kostí. Přesné množství vanadu, které bychom měli přijímat vědci neznají. To, co ale vědí je to, že příliš vysoké dávky vanadu nejsou příliš bezpečné. Ve stravě obvykle přijmeme od 6 do 18 mcg vanadu. Vyhýbat bychom se měli množství vyššímu, než je 1,8 mg vanadu za den, protože pak je tento prvek pro lidské tělo škodlivý.

Proč je vanad důležitý?

Vanad pomáhá zvyšovat nebo inhibovat působení enzymů v těle. Může zlepšit hladinu cholesterolu a působí také na metabolismus glukózy v těle. Kromě toho pomáhá budovat naše zuby a kosti.

Vanad a diabetes

Studie, kterým tento prvek podléhá, byly dosud provedeny jen velmi omezeně a hlavně na zvířatech. Lidské studie ale ukazují, že vanad může ovlivnit hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou. Vanad může snížit hladinu cukru v krvi a tím zlepšuje citlivost na inzulín u pacientů s diabetes druhého typu. Jedna menší studie navíc uvádí, že vanad dokázal u lidí s diabetes snížit celkový a LDL („špatný“) cholesterol. Avšak dávky vanadu byly vysoce nad doporučovaným denním množstvím vanadu. Není jisté, zda je užívání tak vysokého množství vanadu dlouhodobě bezpečné. Jiné studie ale uvádí, že vanad nedokázal hladinu cukru ovlivnit vůbec.

Diabetes

Vanad a sport

Některé zdroje podporují vanad za prvek, který je spojován se sportem. Měl by prý být schopen zvýšit fyzický výkon, čímž můžete na své postavě pracovat déle. Avšak žádná ze studií, které byly provedeny na lidech, toto tvrzení nepodpořila. Výsledky studie spíše ukazují na to, že vanad u sportovců nepřináší žádný přínos.

Potravinové zdroje vanadu

Dostatečné množství vanadu bychom měli být schopni přijmout z potravin. Není tedy třeba uchylovat se k doplňkům stravy (a pokud tak hodláte učinit, měli byste s dostatečným předstihem informovat svého lékaře). Vanad sice může být zdraví prospěšným prvkem, nicméně s jeho užíváním je třeba být velmi opatrní. Nadbytek totiž přináší více škody, než užitku. Jaké jsou potravinové zdroje vanadu?

Černý pepř

Černý pepř obsahuje 987 ng/g vanadu. Používáme jej všichni a téměř každý den. Vhodný je snad do všech slaných pokrmů, které jíme – vejce, polévky, vývary, masa pečená, vařená, dušená i grilovaná…Pepř je natolik známý, že jej není potřeba dlouze představovat ani popisovat.

Černý pepř

Korýši

Čerství korýši obsahují přes 100 ng/g vanadu. Obsaženi jsou v humrech, ústřicích a dalších plodů moře. Užijte si je čisté nebo lehce kořeněné, abyste co nejlépe využili jejich sladkou a slanou chuť oceánu. Dopřát si je můžete také ve formě polévek nebo třeba smažené či pečené. Skvěle se k nim hodí rajčatová omáčka!

Špenát

Špenát obsahuje 533–840 ng/g vanadu. Tato tmavě zelená zelenina má mnohé využití. Můžete jej použít do vaječných i těstovinových jídlech, v polévkách a různých omáčkách.

Houby

Houby obsahují 50–2 000 ng/g vanadu, v závislosti na druhu. Houby můžete použít také na různé způsoby – do polévek, salátů, dušených či pečených jídel nebo je naplňte a zapečte či grilujte.

Celozrnné potraviny a obiloviny

Celozrnné potraviny jsou obecně doporučovány odborníky na zdravou stravu, protože obsahují mnohem více minerálů a vlákniny, než jejich „necelozrnné“ varianty. Mohou být také dobrým doplňkem pro ty, kteří se snaží zvýšit množství vanadu ve stravě. V průměru tyto potraviny obsahují 5–30 ng/g vanadu.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky obsahují 5–30 ng/g vanadu. Úplně nejlepším zdrojem vanadu je však mléko. Sýr a máslo nejsou na vanad tak bohaté. Mléko známe všichni velmi dobře, takže také není potřeba je příliš představovat.

Petrželka

Sušená petrželová nať obsahuje 1 800 ng/g vanadu. Použít ji můžeme do vařených a dušených pokrmů, hodí se na zeleninové i masité pokrmy. S množstvím petrželky bychom to ale také neměli příliš přehánět, protože má aromatickou chuť. Můžete si připravit i petrželkový olej, namočením čerstvé natě do olivového oleje.

Rostlinné oleje

Rostlinné oleje mají vysoký obsah vanadu. Nejbohatší jsou olivový, arašídový, kukuřičný a sojový olej.

Semínka kopru

Koprová semínka

Kopr si často dopřáváme spíše ve formě jeho zelené natě. Avšak také semínka se dají konzumovat a jsou velmi dobrým zdrojem vanadu. Na jeden gram koprových semínek připadá 431 ng vanadu. Koprové semínko můžete přidat do polévek a dušených pokrmů. Jeho chuť je velmi aromatická a silná, proto s ním buďte opatrní. Užívá se také v nálevech a čajích, či dokonce do domácího pečiva.

Vedlejší účinky užívání vanadu

Pokud budete přijímat stravu bohatou na vanad, nemůže se vám podařit se tímto minerálem předávkovat. Problémy nastávají s užíváním doplňků stravy. Příliš velká množství vanadu vedou k bolestem žaludku, průjmu, nevolnosti, zvracení a plynatosti. U zvířat, která dostávala vanad ve formě doplňků stravy, se vyvinula anémie (nízký počet bílých krvinek) a vysoký cholesterol.

Vanad není pro každého

Vzhledem k tomu, že vanad potenciálně snižuje hladinu cukru v krvi, neměli by jej užívat lidé, kteří již užívají léky na snížení cukru (například pacienti diabetes). Také těhotné a kojící ženy by se vanadu měli vyhnout, protože studie provedené na zvířatech ukazují, že vysoká množství tohoto prvku mohou způsobit vrozené vady a další komplikace s těhotenství. Negativně by měl ovlivňovat také plodnost. Vysoké dávky vanadu (více než 1,8 mg denně) mohou způsobit poškození jater nebo ledvin. Proto by měl být vyloučen také u lidí s onemocněním jater.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno