Nedostatek zinku: příznaky, léčba

Zinek má pro správnou funkci našeho organismu velký význam, a to i přesto, že se ho v něm nachází poměrně malé množství. Nedostatek zinku se může projevit celkem viditelně a může vést k nepříjemným zdravotním komplikacím.

Zinek a jeho důležitost

Zinek patří mezi tzv. stopové prvky, i přesto je pro správnou funkci velmi důležitý. Podílí se na celé řadě enzymatických reakcí v organismu a je důležitý pro správnou funkci tzv. metaloenzymů, tedy takových enzymů, jejichž protein obsahují vázaný kovový prvek ion. Společně s hořčíkem se řadí mezi nejdůležitější minerály. Podporuje hojení i růst, je velmi důležitý pro tvorbu spermií i dělení buněk. Navíc patří mezi antioxidanty. Působí na mnohé orgány v těle, proto se jeho nedostatek projeví velmi rychle, příznaky se však mohou lišit.

Nedostatek zinku

Vzhledem k tomu, že zinek ovlivňuje celou řadu orgánů, jeho nedostatek se může projevit nejrůznějšími způsoby. Máme-li jej nedostatek, budeme se pravděpodobně cítit unaveně a podrážděně. Nedostatek zinku je často doprovázen kožními problémy, výskytem popínků, podráždění ad. Pokud máte problémy s lámáním nehtů či vlasů, s velkou pravděpodobností za to může právě nedostatek zinku. Bolavé koutky jsou také velmi časté. Nedostatek zinku se projevuje opožděným růstem, sníženou chutí k jídlu a celkovým oslabením imunity.

Rizika, spojená s jeho nedostatkem

Pokud budete mít v těle zinku nedostatek, projeví se to výše zmíněnými problémy. Dlouhodobé nedostatky tohoto minerálu se však mohou velmi negativně podepsat na celkovém zdraví člověka, naštěstí jde u nás o jev poměrně vzácný. Pokud je však zinku nedostatek dlouhodobě, dochází k silnému průjmu, ztrátě vlasů, celkovému úbytku váhy, výskytu kožních lézí i impotenci a zastavení růstu.

Rizikové skupiny

S velkým nedostatkem zinku se i nás velmi často nesetkáváme, a pokud ano, dochází právě k lámavosti nehtů či vlasů. Mezi rizikové skupiny, které ze své podstaty trpí nedostatkem tohoto minerálů, jsou vegetariáni, těhotné ženy, kojící matky, alkoholici a lidé, které trápí porucha trávicího ústrojí.

Příjem zinku

Existují potraviny, které obsahují poměrně vysoké množství zinku, při jejich konzumaci tak nemusíte mít o jeho nedostatek strach. Ve velké míře se nachází v masu, proto masožravci tímto problémem takřka netrpí. Kromě masa se zinek nachází také ve vejcích, obilninách, luštěninách a kořenové zelenině jako takové. Také fazole, ořechy a celozrnné potraviny do vašeho těla dostanou dostatek tohoto minerálu. V případě potřeby můžete zavírat do lékárny a koupit potravinový vitamínový doplněk, který vám s vyrovnáním ideálních hodnot pomůže. Při dlouhodobějších problémech však rozhodně kontaktujte lékaře, který doporučí ideální efektivní řešení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno