Clostridium difficile je označení pro bakterii, která obvykle způsobuje průjmová onemocnění při léčbě antibiotiky. Při antibiotikové léčbě je totiž běžná mikroflóra potlačena. Výskyt této bakterie však může přinést i závažné zdravotní problémy.
Jde o velmi rozšířenou bakterii, která se podle aktuálních průzkumů vyskytuje až u 5 procent zdravých dospělých osob. U dětí a kojenců je výskyt bakterie ještě početnější. Clostridium difficile je patogenem, způsobujícím nozokomiální infekce. Jde současně o nejzávažnější původce průjmů při léčbě antibiotiky, může způsobit i vážnou střevní infekci. Clostridium difficile při přemnožení může způsobovat celou řadu zdravotních obtíží, od nadýmání přes průjmy až po zácpu.
Klostridiová kolitida
Přemnožení bakterií Clostridium difficile vede často ke vzniku klostridiové kolitidy, tedy neinfekčního zánětu tlustého střeva. Takový zánět se obvykle projevuje vznikem pablán. K tomuto onemocnění dochází často právě při užívání některých antibiotik, laboratorní výzkumy ukázaly, že z hlediska rizika onemocnění jsou nejrizikovější antibiotika klindamycin a cefalosporiny. Klostridiová kolitida se však může objevit také u osob se sníženou imunitou nebo po operaci. Zánět střeva je vyvolaný toxiny, které vytváří právě bakterie Clostridium difficile. Toxiny ničí střevní buňky, ty pak nemohou vstřebávat vodu a díky tomu se vyskytují silné tekuté průjmy.
Příznaky
Jak odhalit výskyt velkého počtu bakterií Clostridium difficile? Nejčastější je již několikrát zmíněný silný vodnatý průjem. Nemoc je však doprovázena bolestí břicha, silným zápachem stolice a únavou a apatií. Pokud jste v nedávné době užívali antibiotika a trápí vás výše uvedené příznaky, může jít právě o přemnožení bakterií Clostridium difficile.
Léčba
Při přemnožení bakterií Clostridium difficile se podstupuje různá léčba v závislosti na závažnosti konkrétního onemocnění. V lehkých případech stačí pouze vysadit antibiotika, která způsobily daný problém, bakterie se uklidní a projevy ustanou. Obvykle musí lékař předepsat speciální typy antibiotik, které si s Clostridium difficile dokáží poradit V závažnějších formách onemocnění je pak třeba podstoupit fekální bakterioterapii.
Ačkoliv se Clostridium difficile vyskytují u každého 20. Dospělého jedince, rizikovými se stávají až v konkrétních případech. Pokud vás však po léčbě antibiotik trápí silné průjmy, mohlo by se jednak právě o toto onemocnění. Co nejdříve vyhledejte lékaře a poraďte se s ním.