Píchání v levém boku

Píchání v boku všichni známe jako příčinu obyčejného zadýchání. Stává se to při běhu nebo, v případě méně zdatnějších jedinců, při pouhé rychlejší chůzi. Za těchto okolností je tedy příčina nepříjemného bodavého pocitu jasné. Jenže co když nás podobná bolest v levém boku vzbudí ze spánku, ochromí během oběda nebo při lenošení na gauči? Pak je nutné pátrat, co ji způsobilo a zdali se nejedná o vážnější zdravotní problém. Na následujících řádcích se podíváme na několik nejčastějších příčin, vyjma zadýchání samozřejmě.

Záněty v okolí ložiska bolesti

Začneme poměrně častou příčinou – zánětem. Zánět se v těle dříve či později projeví bolestí. Někdy je doprovázená i zvýšenou teplotou, ale není to pravidlem. Neléčený zánět se totiž rozšiřuje do okolních tkání a působí bolest. Ta nás může zastihnout jak při namáhavé fyzické aktivitě, tak v naprostém klidu. Záleží na tom, kde přesně se zánět nachází a v jakém je stádiu.

Jaké orgány v této oblasti zánět postihuje: Mužské břicho, které je odhalené

·         močový měchýř

·         vaječníky

·         ledviny

·         ženské pohlavní orgány

·         tlusté střevo

·         slinivku

Mnohdy nezůstane zánět pouze u píchání, ale přidají se i koliky (u ledvin), křeče hladkého svalstva, zmiňovaná teplota a celková nevolnost. Naopak takové gynekologické záněty žena velmi často vůbec nepozná, protože se kromě občasného píchnutí v boku nijak neprojevují. Vše je pochopitelně individuální a vždy se najdou výjimky.

Zánět se léčí podáváním antibiotik a klidem na lůžku. Nedoporučujeme ho přecházet, protože např. u žen může vést až k neplodnosti (zánět v oblasti pohlavích orgánů).

Postrach jménem rakovina

Rakovina bolí, to je všeobecně známá věc. Nebolí hned, ale teprve když se nádor začne zvětšovat a tím pádem se zvýší i riziko úmrtí pacienta. Lékaři proto doporučují zajít s každou podezřelou bolestí břicha k lékaři.

V dutině břišní se totiž nachází hned několik orgánů, ve kterých se nádory objevují. Patří mezi ně tlusté střevo, žaludek, slinivka, játra, ledviny, močový měchýř, děloha, vaječníky a děložní čípek. Každý takový orgán, pokud je napadený rakovinným nádorem, může způsobovat vystřelující bolest do levého boku.

Mezi další varovné signály patří zvětšující se břicho, potíže s vyprazdňováním, plynatost, zácpa, průjem, úbytek na váze, bolest při pohlavním styku a celková nevolnost.

Když zlobí bederní páteř

A jako poslední tu máme píchání v boku, které je způsobené problémem s bederní páteří. Může se jednat o drobný defekt nebo o vyhřezlou páteřní ploténku. Vždy je nutné zajít k ortopedovi. Ten vás vyšetří a zhodnotí míru poškození. Vyhřezlá ploténka je nebezpečná a její neléčení může vést až k ochrnutí dolní části těla.

Snad vás tento článek utvrdil v tom, že i obyčejné píchání v boku může mít fatální následky – zvláště, pokud ho člověk zanedbá. Píchá-li vás v boku pravidelně, nemá cenu čekat na zázračné „samovyléčení“. Návštěva lékaře je vždy tím nejsprávnějším krokem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno