Vlčí zrno

Dojde-li k ucpání a zanícení hlubokých mazových žlázek víčka, vznikne nepříjemnost v podobě vlčího zrna. Typickým příznakem je pak otok, zarudnutí, případně bolestivost v daných místech. Při léčbě není výjimkou chirurgický zákrok, kdy se musí vytvořená bulka vyříznout.

Vznik a rozvoj vlčího zrna Vlčí zrno (chalazion) bývá často zaměňován s ječným zrnem (hordeolum). Ječné zrno se ovšem týká mazových žlázek řas, nikoliv těch hlubokých Meibomových, jako tomu je u vlčího zrna. Co však mají tyto obtíže společné, to jsou víceméně stejné projevy a také sklon k opakovanému vzniku. Pokud se u vás někdy ječné či vlčí zrno objeví, s velkou pravděpodobností se opět za nějaký čas vrátí.

O samotné zanícení se u většiny případů postarají bakterie ze skupiny stafylokoků. Když se ucpe vývod žlázy a začne se zde hromadit maz, vzniká tak pro jejich množení ideální prostředí. Nahromaděný hnis je vidět pod kůží jako malá či větší kulička. U vlčího zrna může dosáhnout až velikosti hrachu. Pokud však zánět pronikne do těch nejhlubších žlázek, dojde k velkému otoku celého víčka, které tak může omezit vidění. Vlčí zrno se může opakovaně vracet

Proč vlčí zrno vzniká?

Příčin ucpání žlázky může být hned několik. Od lokálních, které zahrnují nedostatečnou hygienu v oblasti kolem očí (typicky špatné odličování či nevhodná líčidla), mastnější pleť obličeje či přílišné namáhání oči, až po komplexnější, např. oslabená imunita (při cukrovce) či hormonální změny. Žlázky se však mohou zanítit i bez zjevných vnějších vlivů, a to při poruchách jejich samotné funkce.

Projevy a příznaky vlčího zrna

  • bolest a zarudnutí víčka
  • pocity napětí v oblasti víčka
  • postupný vznik kuličky/bulky
  • omezení hybnosti víčka

Léčba vlčího zrna

Jestliže je vlčí zrno větší velikosti nebo nemizí ani po týdnu, je vhodné navštívit očního lékaře. V prvních fázích budou použity medikamenty, které budou mít za úkol zlikvidovat zánět a rozpustit bulku (masti, oční kapky). Jestliže to nezabere a vlčí zrno nezmizí, případně dokonce roste, musí se přistoupit k chirurgickému odstranění. Lékař bulku nařízne a následně vyjme její obsah i pouzdro. Zákrok je prováděn při lokální anestezii.

Tipy na zmírnění obtíží + prevence

Při léčbě vlčího zrna si lze pomoci i studenými obklady, případně obklady s využitím heřmánku. Obecně je i v rámci prevence nutné nedotýkat se během dne špinavými prsty očí, je potřeba si často mýt ruce. Samozřejmostí je správná hygiena obličeje – pro ženy je nutné zdůraznit kvalitní odlíčení. Pokud nosíte kontaktní čočky, vždy dbejte na jejich správné skladování. Rizikem je také dlouhodobé sledování televize nebo monitoru počítače a pobyt v prašném prostředí, s čímž může pomoci změna návyků či nošení ochranných brýlí. Někdy je doporučováno i užívání vitaminů z řady B (ideálně B-komplex).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno