Domů Zdraví Seznam chorob První pomoc při štípnutí od sršně: co udělat a kdy volat lékaře?

První pomoc při štípnutí od sršně: co udělat a kdy volat lékaře?

Asi každý se někdy dostal do situace, kdy ho kousl nebo bodl nějaký hmyz. Málokdo ale přesně ví, jak se v dané chvíli chovat a jak efektivně léčit „památku“ na toto nechtěné setkání. V tomto článku se dozvíte, jak zareagovat na štípnutí od sršně, které v porovnání se včelím či vosím „pigárem“ bolí o poznání víc.

Ono štípnutí je vlastně bodnutí žihadlem. A to má sršeň větší než právě včely nebo vosy. Věděli jste, že vás může tento hmyz navíc bodnout i několikrát za sebou? Na jeho žihadle se totiž nenacházejí zpětné háčky, které by bránily vytažení a opětovnému zásahu. Co se týče nejrizikovějšího období, v našich končinách se sršňů nejvíce musíte obávat v pozdním létě a na začátku podzimu. Za nebezpečný počet žihadel je u dětí považován počet 50, u dospělých 100.Štípnutí od sršně je velmi bolestivé, protože jde o velký hmyz.

Příznaky po bodnutí hmyzem

Bezprostředně po zasazení „rány“ žihadlem samozřejmě pocítíte bolest v místě vpichu, která se může šířit i do okolí. Poté se objevuje zarudnutí a otok. U někoho se může přidat i svědění. To vše během 5–10 minut.

Pokud štípnutí od sršně potká alergika, přidávají se i další příznaky. Začne se tvořit kopřivka, svědí celé tělo, objevují se potíže s dýcháním a daná osoba si může stěžovat na pocity nevolnosti a slabosti. Postižené místo mnohem více natéká. V nejhorších případech dojde u silné alergie k anafylaktickému šoku, kdy jedinec nakonec upadne do bezvědomí.

Kdy volat záchrannou službu

Přivolat lékaře byste měli vždy, když je reakce na bodnutí od sršně nepřiměřeně silná a je vidět, že se stav daného člověka výrazně komplikuje. Může být alergik a nevědět o tom. V ohrožení se ale mohou ocitnout i nealergici – nebezpečné je štípnutí do jazyka či v ústech. Následný otok může způsobit dušení, protože uzavře dýchací cesty.

První pomoc

Vůbec nejosvědčenější pomocí na vznikající otok, který může být i největší komplikací, jak už jsme uvedli na řádcích výše, je chlad. Přikládejte na místo vpichu studené obklady nebo led. Pokud štípnutí proběhlo v puse, je vhodné cucat kostku ledu nebo minimálně vyplachovat ústa studenou vodou.

Další léčba

Všechny nepříjemné příznaky obvykle vymizí do pár dnů od bodnutí. Hlavní je neškrábat si místo vpichu. K tomu pomůže mazání různými chladivými gely, které koupíte v jakékoli lékárně a někdy i drogerii. Z babských rad uvádíme octový obklad či potírání Francovkou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno