Co je to sorbet

Už jste někdy slyšeli o sorbetu? Jedná se o lahodný dezert, který se vyrábí smícháním ledu s rozdrceným ovocem a dalšími přísadami. Jedná se o zdravé osvěžení, které je během horkých dnů potřeba. Právě proto je právě v létě sorbet velmi oblíbený. Pojďme se blíže zaměřit na to, co to sorbet je a jak si jej připravit.

SorbetSorbet je studený dezert, který se připravuje smícháním ledu s cukrem či medem a rozdrceným ovocem. Pro ovocný základ se nejčastěji používá například malina, jahoda, ostružina, ale také ananas, citron či limetka. Sorbet se může dochutit i dalšími přísadami, například vínem nebo alkoholickým nápojem. Sorbet se obvykle podává buď v poháru, nebo v misce. I když je z větší části sorbet tvořený ledem, měl by obsahovat alespoň 25 % ovoce.

Ovocný sorbet není žádnou novinkou. Připravovali jej naše babičky, podobný dezert se ale připravoval již mnohem dříve. Podle dochovaných pramenů se směs ledu a ovoce připravovala dokoce už v ve starověku. Císař Nero byl jeho známým konzumentem. Sorbet existuje v mnoha regionálních variantách a patří do národní kuchyně Itálie, arabských zemí, Japonska, Filipín a dalších států, ve kterých je teplé klima a kde je chladné osvěžení na místě.

Rozdíl mezi sorbetem a šerbetem

Kromě sorbetu se můžete setkat i se šerbetem. Tyto dva pojmy se často zaměňují a považují za totožné, každý název je ale označením pro jiný druh dezertu. Zatímco výše zmiňovaný sorbet označuje drcený led s ovocem a cukrem, do šerbetu se navíc přidávají bílky, smetana, podmáslí a želatina. Jedná se o dezert orientálního původu. Šerbet je tak jemnější a krémovější než sorbet, ale pořád méně tučný než zmrzlina. Zmrzlina totiž obsahuje minimálně 10 % toku, šerbet obvykle do 2 procent.

Recept na citronový sorbet

Nyní, když víme, co je to sorbet a šerbet, můžeme se pustit do jejich přípravy. Zabere vám jen několik minut a přinese osvěžení na dlouhou dobu. Nejprve se podívejme, jak si připravit lahodný citronový sorbet. Pro jeho přípravu budete potřebovat 4 polévkové lžíce medu, 2 hrnky čerstvé citronové šťávy, 2 hrnky vody lžíci nastrouhané citronové kůry z bio citronu. V hrnci přiveďte k varu vodu a smíchejte ji s medem. Nechejte vychladnout a poté přidejte citronovou šťávu a kůru. Dále budete potřebovat zmrzlinovač, do kterého vytvořenou směs přelijete. Jakmile se ve zmrzlinovači vytvoří směs s viditelnými krystalky, přendejte do mrazáku a nechte vytvrdnout. Podávejte v požadované konzistenci.

Recept na jahodový šerbet

Doma si jednoduše můžete vyrobit i zmíněný šerbet. Pro jeho přípravu budete potřebovat 0,5 kg mražených malin; 1,2 dcl vody; 0,2 kg cukru; 0,25 l podmáslí. V hrnci přiveďte vodu k varu, přidejte vodu a nechejte rozpustit. Mražené maliny rozmixujte a přidejte do cukrové vody. Přelijte podmáslím a vložte do zmrzlinovače.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno