Co je výsekové maso

Výsekové maso – pojem, se kterým si spousta spotřebitelů neví rady. Často si jej pletou s masem z nuceného výseku a považují jej za méně kvalitní. Co vlastně výsekové maso je a na co se při jeho nákupu zaměřit?

Výsekové maso

Výsekové maso není nic jiného, než rozbourané maso, které běžně nakoupíte u řezníka. Maso z výseku jsou opracované části těl z jatek. Jedná se tedy o veškeré maso jatečních zvířat, které bylo odseknuté z většího celku a je dostupné na pultech. Výsekové maso se obvykle prodává v sortách, které se dělí podle umístění svalové skupiny. Jde o částečně opracované maso, které obsahuje i kosti. Za výsekové maso se ale nepovažují vnitřnosti.

Výsekové maso

Maso z pultového prodeje

Pokud navštívíte svého oblíbeného řezníka, s největší pravděpodobností vám prodá právě výsekové maso. Pochází z jatek, už je zralé a vhodné ke zpracování. Po porážce zvířete totiž musí maso několik dní uležet při nízké teplotě. Po porážce je tuhé a k tepelné úpravě se nehodí. Čerstvé výsekové maso by mělo být za přísných podmínek uloženo ve chladnici při teplotě 4 °C, tím dozraje a teprve poté putuje na pulty řeznictví.

Nenechejte se tak svým řezníkem uchlácholit, že má k prodeji to nejčerstvější maso z právě poražených zvířat. Takové maso by vám nechutnalo. A co vše patří mezi výsekové maso? Je toho opravdu hodně, zmiňme například vepřové panenky, koleno, krk, kýtu, pečeni a další části jatečních zvířat.

Maso z nuceného výseku

Velmi často se běžně dostupné výsekové maso zaměňuje za maso z nuceného výseku. Jeho přímý prodej je přitom už od roku 2003 zakázán. Do té doby jste na pultech mohli opravdu zakoupit maso zvířete, které bylo poraženo z důvodu poranění, např. zlomení nohy. Přísná legislativa dnes prodej takového masa zakazuje. Maso z nuceného výseku se přesto v potravinářství může používat, putuje však na další zpracování – do salámů, paštik a dalších masných výrobků. Pokud v řeznictví uvidíte nápis „výsekové maso“, nemějte obavy, že by šlo o maso z nuceného výseku. Jedná se jen o obecné pojmenování rozbouraného čerstvého masa.

Výsekové maso zpracujte co nejdříve

Výsekové maso z řeznictví je uležené a čerstvé, přesto byste jej měli zpracovat co nejdříve. Maso raději nakupujte v menším množství. Řezník vám rád maso naporcuje na menší kousky. V lednici však skladujte maso vcelku, pokud byste jej nakrájeli na plátky a uložili do lednici, pustilo by šťávu a nebylo by chutné. Mleté maso by se pak mělo zpracovat do několika hodin. Kupované balené mleté maso se musí zpracovat ihned po otevření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno