Co nepatří do lednice

Mohlo by se zdát, že je lednice zázračným spotřebičem pro uchování jakýkoliv potravin. Ve skutečnosti tomu tak není. I když lednice prodlouží životnost mnoha potravinám, existuje celá řada těch, které do ní nepatří. A právě na ně se zaměříme na následujících řádcích.

Pokud máte doma velkou lednici a zvykli jste si ukládat do ní takřka veškeré potraviny, zbystřete. Existuje mnoho druhů potravin, které do lednice nepatří. Vlhkosti a nízké teploty jim neprospívají, mění své vlastnosti, chuť a ztrácí řadu zdraví prospěšných látek.

Co nepatří do lednice

Ovoce a zelenina

Spousta druhů ovoce a zeleniny má v lednici své místo. Existují však i takové druhy, které do lednice nepatří. Řadí se sem například banány, které po přesunu do lednice kompletně zčernají do několika hodin. Banány by se proto měly uchovávat ve spíži či přímo v kuchyni či jídelně. Do lednice pak nepatří ani citrusy, u kterých dochází k rychlému vysušování kůry. Chladnička není vhodným prostorem ani pro skladování rajčat, brambor a cibule.

Káva

Myslíte si, že uložením čerstvé zrnkové nebo namleté kávy uchováte její aroma po dlouhou dobu? Není tomu tak. Káva do lednice nepatří, protože mohou zrnka velmi snadno navlhnout. Káva je navíc schopna absorbovat pachy z lednice, a tak místo svěžesti může podivně zapáchat. Kávu proto nechejte v původních obalech nebo ji přesypte do uzavíratelných nádob a uložte do tmavého místa s pokojovou teplotou.

Olivový olej

Neexistuje jediný důvod, proč byste měli kvalitní panenský olivový olej skladovat v lednici. Při nízkých teplotách totiž mění svou konzistence a tuhne. Pokud byste jej chtěli dále využít v kuchyni, museli byste jej na chvíli přesunout do teplejšího prostoru a počkat, než zase zkapalní. Olivový olej má být skladován v tmavém a chladnějším místě, ale v lednici jsou teploty až moc nízké.

Med

Do lednice nepatří ani led. Není to ani tak kvůli změně konzistence, ale kvůli ztrátě zdraví prospěšným látek. Med patří mezi přírodní sladidla bohatá na vitamíny, minerály a další drahocenné látky. Přemístěním medu do lednice však dochází k likvidace těchto látek, takže prospěšnost pro lidský organismus bude výrazně nižší. Med skladovaný v lednici navíc rychle zkrystalizuje a musí se vracet do tekuté podoby vložením do vodní lázně.

Lednice je skvělý pomocník každé domácnosti. Pomáhá nám uchovat potraviny čerstvé co nejdelší dobu. I při uchovávání potravin do lednice bychom však měli přemýšlet a uvědomit si, že ne každé potravině nízké teploty svědčí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno