Domů Výživa Skladování potravin Jak uchovat oloupaný česnek

Jak uchovat oloupaný česnek

Rádi si děláte zásoby potřebných potravin? Dnes vám poradíme, jak uchovat oloupaný česnek. Jde to velmi jednoduše a ani si nemusíte příliš „zamazat ruce.“ Ovšem správně uchovaný česnek si zachová všechnu svou chuť i vůni, a navíc se velmi dobře používá.

V dnešní době je kvalitní česnek velmi drahá surovina. Takže se snažíme spotřebovat ji opravdu do poslední špetky. A nejrůznější způsoby ukládání a konzervace nám přesně tohle umožní.

Česnek

Na krátkou dobu pomůže uložení do chladničky

Zdá se vám to zvláštní? Ale vůbec ne. Dejte stroužky do vakuově uzavíratelné nádoby a uložte je do nechladnější zóny v lednici – obvykle to bývá vespod. Určitě by se neměly ocitnout ve dveřích, tam je teplota naopak stabilní nejméně (z tohoto důvodu sem nepatří ani vejce nebo rozdělané mléko, i když je sem tak často dáváme).

Ovšem pamatujte si jedno – jakmile česnek z lednice na delší dobu vyjmete (stačí i půlhodina), musíte ho hned spotřebovat. A jak dlouho vlastně ve vakuové krabičce vydrží? Klidně i měsíc. Jen dbejte nato, aby šlo o stroužky bez jakéhokoliv poškození nebo dokonce známek hniloby). Není vhodné takto uchovávat ani česnek naklíčený.

Pomůže i uložení stroužků v mrazničce, vydrží tu několik měsíců

Další způsob je ještě jednodušší, pokud česnek svěříte teplotám pod bodem mrazu, okamžitě jeho trvanlivost prodloužíte i na měsíce. Jediný problém je, že po rozmrazení už není tak chutný, jako když byl čerstvý.

Zamrazte si jednotlivé porce česneku pro snadnější použití

Byla by však chyba skladovat takto celé stroužky. Mnohem lépe uděláte, když česnek rozmixujete společně s trochou vody do podoby hladké pasty. Tu rozprostřete na tenký plát potravinové folie a ten přikryjte dalším plátem. Nechte zamrazit. Po několika hodinách jednoduše hmotu rozlámejte na menší kousky a ty uložte do sáčku. Odebírejte podle potřeby.

Jak uchovat česnek za pomoci soli

Nemáte v mrazáku místo nebo se jednoduše nechcete připravit ani o špetku česnekové chuti? Nemusíte. Vezměte si k ruce sůl. Oloupaný česnek prolisujte nebo podrťte za pomoci ploché hrany příborového nože. Poté ho smíchejte se solí, a to tak že každou vrstvu česneku ve sklenici dobře prosypete bílými zrnky. Na závěr vše promíchejte a horní vrstvu česneku prosypte ještě trochou soli. Zavíčkujte a máte hotovo. Česnek uložte do lednice a odebírejte podle potřeby.

Náš tip: dejte pozor na možné zavlečení kontaminace. Česnek by se mohl opravdu rychle zkazit, i když ho konzervuje sůl. Vždy proto česnek nabírejte čistými nástroji. I malá nečistota by mohla vaši snahu spolehlivě zničit.

Jak dlouho česnek v soli vydrží

Jestliže nezanedbáte hygienu ani při přípravě této pochoutky, můžete si báječných výhod voňavého česneku užívat i několik měsíců. Nelekněte se, když česnek trochu změní barvu – může zezelenat, ale také lehce zhnědnout. Dokud příjemně voní, je všechno v pořádku a nemusíte se ničeho obávat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno