Crohnova nemoc: Jaké jsou příznaky?

Crohnova nemoc je známá také jako chronický nespecifikovaný střevní zánět. Jaké jsou příznaky této nemoci? Co Crohnovu nemoc způsobuje?

Crohnova nemoc je chronický zánět trávicí soustavy, který nejčastěji postihuje tenké střevo. Nemoc ovšem může zasáhnout také tlusté střevo i další části trávicí soustavy, jako je jícen nebo ústní dutina.

Jaké jsou příznaky Crohnovy nemoci?

Crohnova nemoc se projevuje bolestmi břicha, průjmy, zvýšenou tělesnou teplotou, únavou a hubnutím. K dalším příznakům patří křeče, špatný odchod plynů z těla, zvracení a může se objevit také krev ve stolici. Někteří pacienti se mohou potýkat také s bolestí kloubů, žlučovými nebo ledvinovými kameny, zánětem duhovky.

Jaké jsou příčiny Crohnovy nemoci?

Vznik Crohnovy nemoci ovlivňují imunitní procesy v těle – obvykle se objevuje v souvislosti s virovou nebo bakteriální infekcí. Svoji roli hraje také genetika. Nejčastěji bývají postiženy osoby mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života.

Vědci se domnívají, že Crohnova nemoc může souviset také s moderním (nezdravým) způsobem života, kdy v našem jídelníčku převažují rafinované cukry a naopak se nám nedostává vláknina, která „pročišťuje“ trávicí soustavu. K dalším rizikovým faktorům patří nadměrné užívání antibiotiky, která narušují střevní prostředí, kouření nebo hormonální antikoncepce.

Léčba Crohnovy nemoci

Pacientovy je zpravidla předepsán lék mesalazin, který obsahuje kyselinu5-aminosalicylovou, jež je známá pro své protizánětlivé účinky. Dále je naordinován odpočinek, kdy by se měl vyhnout fyzicky náročným aktivitám (například sport).

Crohnova nemoc se léčí také vhodnou dietou. Je třeba vyhnout se potravinám, které mají nestravitelné zbytky (například zrníčka, slupky). Pozitivní vliv na trávicí soustavu mají nenasycené mastné kyseliny, které najdete například v rybách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno